İnternetteki konut ilanlarında yeni dönem… Vergi Dairesi’ne bildirilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğe göre internetteki gayrimenkul satış ve kiralama ilan bilgilerinin bildirimine ilişkin düzenleme yapıldı.

ANKARA (İGFA) – İnternet ortamında yayımlanan ilanlara yönelik bazı bilgilerin alınmasına ilişkin usul ve esasların Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca belirlendi.

Söz konusu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, elektronik ticaret için aracılık hizmeti verenler, sosyal ağ siteleri ile internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üzerinden verilen ilanlara ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunması zorunlu olacak.

Taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasının teminine yönelik verilen ilanların yayımlanmasına aracılık eden hizmet sağlayıcıları, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar, söz konusu ilanlara ilişkin aylık dönemler halinde Gelir İdaresine Başkanlığına bilgi verecek.

Söz konusu bilgiler arasında ilanın yayımlandığı internet adresi, ilanı veren kişilerin adı ve soyadı, unvanı, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilan verenler adına gerçekleştirilen satış/tahsilat tutarı ile Gelir İdaresi’nce belirlenecek diğer detaylar yer alacak.

Diğer taraftan vatandaşlar da bildirilmesi gereken bilgileri, ilanların yayınlandığı sitelere vermek zorunda olacak.

İLK BİLDİRİM AĞUSTOS’TA… DAHA SONRA HER AYIN SONU

İlk bildirim, Haziran ayında ilk kez verilecek ilanlar için 1 Ağustos’a kadar, halen yayında olanlar için ise 31 Ağustos’a kadar yapılacak. Sonraki süreçte de her bir aydaki ilanlara ilişkin bildirim, izleyen ayın sonuna kadar gerçekleştirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yürütülecek tebliğin detaylarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.