HRÜ Eğitim Fakültesi, Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Çalışmalar İçin 5 Ülke İle İşbirliği Yaptı

Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bring Your Own Device (BYOD) AB Erasmus Projesi kapsamında İspanya’nın Gandia şehrinde 5 ülkenin ortak olarak düzenlediği Özel Eğitim Çalıştayı ve uygulama etkinliklerine katıldı.

Valensiya ve Gandia bölgelerinde uygulamaları olan Espurna Özel Eğitim Merkezinin düzenlediği organizasyonda, Türkiye, İspanya, Polonya, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’dan temsilciler yer aldı.

Çalıştaya, Türkiye’den Doç. Dr. Mehmet Emin Usta’nın yanısıra Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesinden proje koordinatörü Arş. Gör. Dr. Zekai Ayık, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Cevdet Kırıkçı, Arş. Gör. Dr. İrfan Arıkan ve Arş. Gör. Gürkan Çetin katıldı.

Çalıştayda, ülkelerin özel eğitim öğrencilerinin ve yetişkinlerinin mesleki yaşam eğitimleri, iş bulma becerilerinin geliştirilmesi, bir işi sürdürebilme becerileri ile ilgili konular üzerinde duruldu.

Katılımcılar, iş bulma ve iş yürütme süreçlerinde özel eğitim öğrencilerinin dijital araçlar ile uygulamalarını nasıl kullanılabilecekleri görüşlerini anlatarak kendi ülkelerinde gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgiler verdiler.

Programın ikinci oturumunda ise Espurna Özel Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan özel gereksinimli bireylerin mesleki gelişim merkezleri ve çalışma alanları ziyaret edildi. Bu ziyaretler süresince özel eğitim öğrencilerinin ve yetişkinlerinin çalışma ortamları gözlemlendi, hangi işleri yaptıkları ve bu işleri öğrenmeleri için nasıl yetiştirildikleri hakkında bilgiler alındı.

Ayrıca özel eğitim öğrencileri ve yetişkin bireyler ile gerçekleştirilen konuşmalar vasıtasıyla uygulamalar hakkında bireylerin görüşleri alındı. Alınan görüşlerden yola çıkılarak en iyi uygulamaları belirleyebilmek hedeflendi.

Çalıştay sonunda, bu tür uygulamaların diğer ülkelerde gerçekleştirilebilme metotları ve özel eğitim alanında işbirliklerin nasıl artırılabileceği üzerinde görüş alış verişinde bulunularak, gelecekteki yapılabilecek projeler hakkında görüşmeler yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.