Hristiyan Katolik dünyasının merkezi Vatikan, ilk kez malvarlığını açıkladı

Hristiyan Katolik dünyasının merkezi Vatikan, tarihinde ilk kez sahip olduğu mülklerini açıkladı. 50 sayfayı aşan belgelerde, Vatikan’ın İtalya’da 4 bin 51 ve yurtdışında yaklaşık bin 120 mülkü olduğunu gösterdi.

Vatikan, geçtiğimiz günlerde İtalyan işadamları tarafından Londra’da lüks bir bina satın almak için bir finansman olayına karışan başta Kardinal Angelo Becciu ile birlikte 10 kişiyi ceza mahkemesine sevk ettiğini duyurmuştu.

Vatikan’da emsal teşkil eden bu mali yolsuzluk davasıda Kardinal Becciu, 27 Temmuz’da diğer sanıklarla birlikte Vatikan Mahkemesi’nde yargılanacak.

Mahkeme öncesi Vatikan, tarihinde ilk kez sahip olduğu mal varlıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, Vatikan’a ait olarak İtalya’da 4 bin 51, Londra, Paris, Cenevre ve Lozan’da ise yaklaşık bin 120 mülk olduğu aktarıldı.

50 sayfayı aşan belgelerde, İtalya’daki mülklerinin yaklaşık 14’ünün piyasa değerinde kiraya verildiği, diğerlerinin ise Kilise çalışanlarına indirimli fiyatlardan kiralandığı belirtildi. Mülklerin yüzde 40’ı ise okul, manastır ve hastane gibi kurumsal yapılardan oluşuyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.