gazetemag tv

Her 4 erkekten 1’i işi nedeniyle estetiği tercih ediyor

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, erkeklerin estetik operasyon tercihlerini açıkladı:

“Erkekler En Çok Burnunu ve Göz Kapağını Değiştiriyor, Ekonomik Krizde Estetiğe Koşuyor”

Estetik operasyon denince aklımıza ilk olarak kadınlar gelse de aslında erkekler de dış görünüşünü düzeltmeye oldukça önem veriyor.
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, kendilerine başvuran erkeklerin hiç de az olmadığını söylüyor ve ekliyor:
“Erkekler burun estetiği, göz kapağı cerrahisi, liposuction, meme küçültme ve saç ekimini tercih ediyor. Ayrıca ekonomik kriz dönemlerinde daha çok estetik yaptırıyorlar.”

Estetik operayonların tarihi 20. yüzyıldan öteye geçemese de bugün oldukça yaygın. Estetik deyince daha çok aklımıza kadınlar geliyor ve kadınlar da yakın zamana dek estetik yaptırdıklarını gizliyordu. Oysa günümüzde, dünyada olduğu gibi bu algı Türkiye’de de aşıldı. Hatta estetiğe başvuran erkeklerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde arttı ve bu konuda artık erkekler de kadınlar kadar özgüven sahibi.

Günümüze daha genç, yakışıklı ve dinamik görünmek isteyen erkekler, bunun için gerektiğinde estetiğe başvurmaktan çekinmiyor.

Türkiye’nin önde gelen estetik ve plastik cerrahlarından Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, erkeklerin dünyada estetik ameliyatlara artık çok daha sıcak baktıklarını söylüyor. Dünya genelinde erkeklerin yaptırdığı estetik operasyonlar, 1997’den bu yana yüzde 88 artış gösteriyor.

Mamak, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “ASPS verilerine göre Amerika’da yapılan araştırmada en çok yaptırılan cerrahi işlemler arasında, burun estetiği (rinoplasti) (64 bin), göz kapağı cerrahisi (31 bin), liposuction (24 bin), meme küçültme (jinekomasti) (18 bin) ve saç ekimi (13 bin) olduğunu belirtiyor. Cerrahi dışı uygulamalarda ise botoks (337 bin), lazer epilasyon (165 bin), mikro dermabrazyon (158 bin), kimyasal soyma (90 bin), dolgu (78 bin) dikkat çekiyor. 2010 yılında ise kozmetik işlemlere harcanan toplam da 10,7 milyar Doların, 6,6 milyar Dolarının cerrahi işlemlere harcandığı gözleniyor.”

Her 4 Erkekten 1’i İşi Nedeniyle Estetiği Tercih Ediyor

Estetik operasyonlarda erkeklerin hemen işe dönebilecekleri prosedürleri tercih ediyor. Özellikle iş dünyasının rekabetçi ortamı, kriz döneminde en üst düzeyde yaşanıyor. Formdan düşmüş, kendine iyi bakmayan üst düzey yöneticiler, kurumu iyi taşımadıkları ve temsil edemedikleri gerekçesiyle daha genç ve fit yöneticilerle değiştirilebiliyor. Kuzey Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; araştırmaya katılan yüzde 84 oranında erkek, güç ve başarı için çekiciliğin önemli olduğuna inanıyor. Yüzde 42’si ise yüzlerinde herhangi bir yeri değiştirmenin kariyerlerine pozitif yönde etki edeceğini düşünüyor. Yüzde 32’si ise daha genç bir görüntüye sahip olmanın, iş hayatlarına pozitif bir etki yarattığı kanaatinde. Yüzde 22’si ise “kişisel görüntümü, işleri hallederken avantaj olarak kullanırım” anlayışına sahip.
Yağ, dolgu enjeksiyonları ve dudak büyütme de erkekler arasında en popüler uygulamalar. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, her 4 erkekten 1’inin işi nedeniyle estetik ameliyat yaptırdığını söylerken, kadınların ancak yüzde 10’u bu nedenle ameliyata karar veriyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.