Haydi Çocuklar Hikaye Yazmaya

Ayvalık Belediyesi Çağdaş Yaşam Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk Kütüphanesi iki ayrı kategoride 2. Nejat Hürbaş Hikaye Yarışması düzenledi. 6, 7 ve 8’inci sınıflar için “Deniz Vefakar Bir Dosttur ” 3, 4 ve 5’inci sınıflar için ise “Çocukluğumuzun Güzel Dünyası: Mahallemiz” yarışma konusu olarak belirlendi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, çocuklardan yoğun bir katılım beklediğini belirtti. Ergin, uzun bir sahile sahip olan, yaşamını deniz kıyısında geçiren insanların iç içe yaşadığı bu iklimde çocukların anlatacakları ve yazacakları birçok hikayenin bulunduğunu söyledi.

Minik öğrenciler için belirlenen “Çocukluğumuzun Güzel Dünyası: Mahallemiz” konusunun, Ayvalık yaşamının ve kültürünün oluşumunda belirleyici bir unsur olan tarihi kent sokaklarını, kültürünü ve geleneklerini çocukların gözünden dinlemenin çok keyifli olacağını belirten Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Gerek evinde gerekse sokakta en sevgi ve şefkat dolu ilişkiyi kuranlar çocuklardır. Ayvalık tarihi sokaklarıyla, zeytinyağı fabrikalarıyla, sabun atölyeleriyle, çok farklı kültürlerin bir arada olduğu kadim bir kent. Ev ve sokakta olsun, okul ile ev arasında olsun. Bu kenti çocuklar doyasıya yaşıyor. Onların gözünden kenti tanımak ve öğrenmek ayrı bir renk katacak Ayvalıklılara. Yörenin kültürünün oluşmasındaki başat rolünü çocukların gözünden ve onların dünyasından görmek bu duyguyu çok merak ediyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler yarışmaya okulları aracılığıyla veya bireysel olarak katılabilecek. İsteyenler ise şartnameyi, [email protected] adresinden temin edebilecek. Birinciye bin, ikinciye 750, üçüncüye 500, birinci ve ikinci mansiyona 250 Türk lirası ödül verilecek olan yarışmanın seçici kurulu Adnan Saracoğlu, Aytül Akal, Erdem Seçmen, Fatih Erdoğan ve Gülten Dayıoğlu isimlerinden oluştu. Yazıların son gönderim tarihi 15 Eylül 2022, seçici kurul tarafından değerlendirilmesi ve sonuçların açıklanması 30 Eylül 2022 ve ödül töreni 15 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.