Harran Üniversitesi’nde “Blokzincir Programcılığı” Eğitimleri Başladı

Harran Üniversitesi, QIGA (Qatar Independent Global Association) ve Masterify firmalarının iş birliği ile “Blokzincir Programcılığı” eğitimi verilmeye başlandı.

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü yazılım laboratuvarında verilen eğitimin ilk dersine, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İ. Berkan Aydilek, QIGA Koordinatörü Kader Soydaş, Akademisyenler ve Kursiyerler katıldı.

Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin ilk dersi vermesiyle başlayan eğitimde; Blokzincir Kullanımı, Geleceği, Temel Kavramları, Temel Proje Unsurları, Modern Paranın Kısa Tarihi ve Kripto Paraların Felsefi Temelleri, Sağlık Sektörü Blokzincir Uygulamaları, Blokzincir Platformlarının Teknik Altyapısı, Akıllı Kontrat Programcılığı- Solidity dili Örnek Uygulamalar, Bir Fon Sağlama Metodu Olarak ICO’lar eğitimleri verilecek.

Harran Üniversitesi, Katar menşeli QIGA şirketi ve Teknokentte yer alan Masterify firması iş birliği ile geleceğin önemli mesleklerinden olan “Blokzincir Programcılığı” konusunda gerçekleşen eğitimler 31 Temmuz’a kadar devam edecek.

Eğitimleri alan kursiyerler Blokzincir teknolojisinin felsefi temelleri, Blokzincir teknolojisinin ve Bitcoin’in geliştirilme sürecinin tarihi, kullanım alanlarına dair örnekler ile uygulama alanları, Blokzincir ve akıllı kontrat programcılığı, hukuki yükümlülükler ve projelendirme hakkında bilgi sahibi olacaklar. 30 saatlik kurs eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere, eğitimler sonunda sertifikalar verilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.