gazetemag tv

Hadise: Mülteci çocuk evlat edinebilirim

Hadise’den, mülteciler ve mülteci çocuklar için çağrı!

Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin Antalya’da düzenlediği kongre kapsamında Mülteci Çocukların Güncel Sorunları da bir çalıştayla masaya yatırıldı. Dünyaca ünlü yabancı ve yerli akademisyenlerin mülteci çocukların yaşadıkları sorunları tartıştığı çalıştayın son gününde sahneye Hadise çıktı. Hadise, kongreye ev sahipliği yapan Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu ile birlikte konser öncesi medyanın karşısına çıktı.

65 MİLYON KİŞİ EVLERİNDEN UZAKTA

Kerem Hasanoğlu, “Tüm dünyada 65 milyon mülteci var. Bunların yarısı, yani 30-35 milyonun çocuk. Mülteci sayısı pek çok ülke nüfusundan daha fazla. Ülkemizdeki mülteci çocukların sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Bu insanlar kendi yurtlarını zorla terk etmek zorunda kalmış durumda. Bir çoğu anne ve babasını kaybetmiş. Böyle bir tabloda sağlık, eğitim ve barınma gibi tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Ancak büyük sorun yaşadıkları psiko-sosyal zorlukların üstesinden gelebilmek için hepimize görev düşüyor. Kucaklayıcı ve anlayışla, sevgiyle tüm insanlığın onların yanında olması, yaşadıkları travmatik durum nedeniyle onlara destek vermesi ve anlayış göstermesi gerekiyor. Biz bu amaçla bir uluslararası bir çalıştay düzenledik. Final gecemizde ise çocuklara olan hassasiyetini bildiğimiz ve onlar için bugüne kadar çalışmalara katılmış bir ismin sahneye çıkmasını arzu ettik. Finalde bu konuda Hadise ismi üzerinde karar kılındı. Kendisi de bizi kırmadı ve bu önemli gecede yer aldı” dedi.

ANGELINA JOLİE İLE ÇALIŞIRIM

Hadise “Mülteciler için çalışmalar yapan Angelina Jolie ile birlikte bir proje yürütür müydünüz?” sorusuna “Ben böyle bir projede seve seve yer alırım. Çünkü çocuklar konusunda bugüne kadar bana iletilmiş projelerin tamamına evet dedim. Yine evet derim” dedi.

5-6 ÇOCUK İYİDİR

Hadise ardından mülteci çocuklar konusunda herkesin anlayışlı olmasını istedi: “Mülteci çocuklar konusunda sadece akademisyenlere iş düşmüyor. Özellikle bu kadar fazla insana kucak bir ülke olarak hepimizi bazı görevler bekliyor. Mülteci çocuklara kollarımızı açıp sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü bu çocuklar gerçekten büyük zorluk yaşadılar. Şöyle düşünün; bizler evimizi değiştirdiğimiz zaman bile çok tuhaf olmuyor muyuz? Yeni bir muhit, yeni komşular… Düşünün, bu çocuklar kendi ülkelerinden başka bir ülkeye zorla gönderiliyor, sürgün ediliyorlar. Onların psikolojisini bir düşünün. Allah’tan onları düşünen sorunlarını çözmeye böyle uzmanlarımız var. Ben böylesine önemli geceye, böyle bir projeye destek verdiğim için çok mutluyum. Bu arada mülteci bir çocuğu evlatlık edinme konusuna çok sıcak bakıyorum. Annem ve babam da bana bu konuda mutlaka destek verecektir. Hatta bir tane değil birkaç tane mülteci çocuk evlat edinebilirim. Biz dört kardeşiz, dolu dolu bir çocuklur yaşadım. Bu yüzden kalabalık çocukla kocaman bir aile fikrine hep sıcak bakmışımdır. Normalde de 5-6 çocuğum olsun isterim. Bunu samimi bir şekilde ve kalpten söylüyorum” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.