Gustav Klimt’in son tablosu rekor fiyata satıldı

Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in ‘Dame Mit Facher’ (Lady With a Fan) adlı portresi açık arttırmada 86 milyon euroya satılarak Avrupa’da şimdiye kadar satılan en pahalı tablo olma rekorunu kırdı.

Avusturyalı ünlü ressam Gustav Klimt’in ölmeden önceki son portresi Yelpazeli Kadın (Dame Mit Facher) Sotheby’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada rekor fiyata satıldı. Klimt’in “son başyapıtı” olarak nitelendirilen tablo, Avrupa’da bir açık artırmada satılan en pahalı eser oldu.

Klimt, Yelpazeli Kadın üzerinde 1917’de çalışmaya başladı ve o zamana kadar Avrupa’nın en ünlü portre sanatçıları arasında yer aldı ve çağdaşlarından çok daha yüksek fiyatlarla eserlerini sattı. Ancak uzmanlar, bu son eserin tamamen kendi için yaptığını ve Klimt’in resim zevkini yansıtan bir özgürlük sergilediği nadir bir eser olarak görüyor.

‘SINIRLARI ZORLAYAN DENEYLERLE DOLU’
Geleneksel dikey “portre” resimlerinin aksine; Yelpazeli Kadın ile Klimt, yüzyılın başlarında avangart manzaraları için kullandığı kare formata geri dönüyor. Sotheby’s’den Helena Newman, tablonun sınırları zorlayan deneylerle dolu olduğunu söyledi:

“Dame Mit Facher (Yelpazeli Kadın), Gustav Klimt’in zamansız ölümünden önce, henüz sanatsal zirvesindeyken ve en başarılı ve deneysel eserlerinden bazılarını üretirken yarattığı son portre. En çok tanınan portreleri sipariş üzerineydi. Ancak bu tamamen farklı bir şey; sınırları zorlayan deneylerle dolu teknik gücü görülüyor.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.