Günde 100 bin vaka görülecek! Almanya’da hükümet Delta için uyardı!

Almanya’da düşüşe geçen koronavirüs vakalarında Delta varyantı nedeniyle tekrar yükseliş görülüyor. Merkel hükümeti ciddi uyarılarda bulunarak vatandaşlarına ‘aşı ve tedbir’ çağrısında bulundu. Merkel’in özel kalem müdürü Braun, Delta varyantının bu hızda yayılmasının önüne geçilmezse günde 100 bin vaka görüleceğini söyledi.

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken uzmanlar ısrarla rehavete kapılmamak gerektiğini vurgularken tedbirleri elden bırakmamanın önemine dikkat çekiyor. Bununla birlikte dünya genelinden uzmanlar aşılamanın salgınla mücadelede en önemli silah olduğunu da belirtiyor. Aşılamanın hızlanmasıyla birlikte vaka ve özellikle ölüm oranlarında düşüş yaşanırken ilk olarak Hindistan’da tespit edilen koronavirüsün Delta varyantı salgının yayılma hızını artırdı. Koronavirüsün daha bulaşıcı varyantı olan Delta birçok ülkede görülüyor. Bu kapsamda Almanya’da da önemli uyarılar yapılıyor.

Koronavirüs vakalarının Delta varyantı nedeniyle temmuz başından bu yana yeniden artışa geçtiği ülkede Merkel hükümetinden ‘eylül sonunda günde 100 bin vaka’ uyarısı geldi.

‘ÇOK YÜKSEK AŞILAMA OLMAZSA…’

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Merkel’in özel kalem müdürü Helge Braun, nüfusun yaklaşık yarısının hâlâ iki doz aşı yaptırmadığı bir ortamda vaka sayılarının haftada yüzde 60 oranında artmaya başladığını söyledi.

Braun, “Eğer Delta varyantı bu hızda yayılmaya devam ederse ve biz ona çok yüksek bir aşılama oranı veya davranış değişikliği ile karşı koyamazsak, sadece dokuz haftada her 100 bin kişide 850 vakaya çıkarız. Bu da, günde 100 bin yeni enfeksiyona denk gelir” dedi.

VATANDAŞLARINA AŞI ÇAĞRISI YAPTI

Böyle bir durumda çok sayıda kişinin karantinaya girmesi gerekeceğini vurgulayan Braun, “Fabrikalardaki iş süreçleri üzerinde devasa bir olumsuz etki yaşanır. Bunu İngiltere’de şimdiden görüyoruz” dedi.

Braun, Almanya halkına aşı olma çağrısında da bulundu. Almanya hükümeti şu ana dek insanları aşı olmaya zorlamaktan kaçınmışken, Braun vaka sayılarının artması halinde aşı yaptırmayanlara test zorunluluğu gibi bazı kısıtlamalar getirebileceklerini açıkladı. Braun, “Bu, test yaptırmayan aşılanmamış kişilerin restoran, sinema veya stadyumlara girememesi anlamına gelebilir” dedi.

ALMANYA’DA SALGININ DURUMU

83 milyon nüfuslu Almanya’da şu ana dek nüfusun yüzde 60’ı bir doz aşı yaptırdı. İki doz aşı olanların oranı ise yaklaşık yüzde 48.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da vaka sayıları iki ay boyunca düzenli bir düşüşten sonra temmuz başında büyük ölçüde Delta varyantının etkisiyle yeniden yükselişe geçmişti. Robert Koch Enstitüsü’nün bugün açıkladığı verilere göre, ülkede son bir günde 1387 yeni vaka tespit edildi. Yedi günlük insidans oranı her yüz 100 bin kişide 13.8’e yükseldi.

Almanya’da pandeminin başından bu yana 3.76 milyon kişi Kovid’e yakalandı, 91 bin 524 kişi öldü.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.