Güler Sabancı: TUGFO’nun Avrupa’nın En Önemli Sahnelerinde Ayakta Alkışlanması Gurur Verici

TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI AVRUPA’NIN EN ÖNEMLİ KONSER SALONLARINDA SANATSEVERLERLE BULUŞTU

GÜLER SABANCI: TUGFO’NUN AVRUPA’NIN EN ÖNEMLİ SAHNELERİNDE AYAKTA ALKIŞLANMASI GURUR VERİCİ

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO) 2022 yılı turne programını tamamladı. Orkestra, 12-16 Ağustos tarihleri arasında Çekya ve Almanya’nın seçkin salonlarında verdiği 4 konserle ayakta alkışlandı. Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşen final konserini Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da yerinde izledi.

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve Şef Cem Mansur’un yönetiminde,
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Türkiye konserlerinin ardından, Çekya ve Almanya’da verdiği 4 konserle 2022 yılı turnesini noktaladı. Turnenin ilk konseri Prag’ın tarihi konser salonu Rudolfinum’da, kapanış konseri ise Berlin’de düzenlenen uluslararası klasik müzik festivali Young Euro Classic 2022 kapsamında Konzerthaus’ta gerçekleşti.

15. yılını kutlayan TUGFO, Türkiye’nin en başarılı konservatuarlarından seçilen 60 genç müzisyen ile birlikte Çekya ve Almanya’daTürkiye’yi başarıyla temsil etti. Avrupa’nın önemli konser salonlarında sahneye çıkan orkestra, müzikseverlerden tam not aldı.

Güler Sabancı: Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ülkemiz için büyük bir gurur

Berlin Konzerthaus’ta konseri takip eden Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Sabancı Vakfı olarak yarım asra yakın bir süredir sosyal değişim için çalışıyor, bunu da kültür-sanat faaliyetleri ile taçlandırıyoruz. Kısa Film Yarışması, Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Sakıp Sabancı Müzesi ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarına verdiğimiz destekleri çok değerli görüyoruz. 15 yıldır ana destekçisi olduğumuz Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası da bu kapsamda en kıymetli projelerimiz arasında yer alıyor. Sevgili Cem Mansur ve ekibinin liderliğinde bugüne kadar 1.000’den fazla yetenekli gence ulaştık. Bu süreç içinde gördük ki, 16-22 yaş arasındaki gençler, hem kamp dönemi hem de konserlerde birer kuş misali en yükseklere uçmayı öğreniyor. Daha bu yaşlarda Avrupa’nın en önemli sahnelerinde ayakta alkışlanıyorlar. Orkestra üyelerinin gelecekte de dünyanın her yanına kanat çırparak ülkemizi ve bizi gururlandırmayı sürdüreceklerine inancım tam. Berlin’de ülkemizde yetişen genç sanatçıları izlerken hepimiz duygulandık. Onların birbirinden zor eserleri harmoni içerisinde bu kadar iyi sergilemeleri bizleri onurlandırdı. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Orkestranın bu yılki repertuvarında Çaykovski, Fauré ve Schumann‘ın eserlerine ek olarak, TUGFO’nun 2022 turnesi için özel olarak hazırlattığı Evrim Demirel’in “Osmanlı Minyatürleri 2” adlı müziği de yer aldı. Orkestranın bu turnede solisti, genç viyolonsel sanatçısı Poyraz Baltacıgil oldu.

Şef Cem Mansur’un yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası; bu yılki kamp döneminde, genç yaşlarındayken TUGFO deneyimi kazanmış ve kariyerini Berlin Filarmoni Orkestrası’nda sürdüren keman sanatçısı Hande Küden ile İstanbul Devlet Senfoni ve Borusan Filarmoni Orkestrası solo obuacısı Sezai Kocabıyık’ın eğitimleriyle tecrübe kazandı. TUGFO, 2022 yılı turnesi kapsamında Türkiye’de de Bursa Uludağ Üniversitesi, İstanbul İş Sanat Kültür Merkezi ve Ankara CSO Konser Salonu’nda seyirci karşısına çıktı.

Türkiye’nin en dinamik orkestrası olma özelliğini taşıyan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, genç müzisyenlerin profesyonelleşmeden önce orkestra deneyimi kazanmalarının yanında, yurt içi ve yurt dışı festivallerde konser verme ve orkestralar arası değişim programlarından yararlanma gibi fırsatlar sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.