Gençoğlu’na meclis kararıyla “Onursal Vatandaşlık” verildi

1984-1989 dönemlerinde Bulgaristan Türklerine yapılan baskı ve zulümlere karşı Bulgaristan Türklerinin özgürlük ve demokrasi için cesur ve onurlu mücadelesinin sembol günü olan 19 Mayıs 1989’un 33’üncü yıl dönümünde BAL-GÖÇ Kurucu Genel Başkanı ve Balkanların ‘Mümin Aga’sı Mümin Gençoğlu’na Cebel Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tek maddelik özel oturumla onursal vatandaşlık verildi.

BURSA İGFA- Bulgaristan Türklerinin asimilasyon ve soykırıma karşı başkaldırışının simgesi olan 19 Mayıs 1989 direnişinin 33’üncü yılı, Bulgaristan’ın Cebel kentinde düzenlenen törenle anıldı. Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali’nin ev sahipliğinde düzenlenen anma töreninde; Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, İYİ-Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile BAL-GÖÇ, BGF ve BRGK Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu ile çok sayıda katılımcı yer aldı.

GENÇOĞLU: TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU

Cebel Belediye meclisinde gerçekleştirilen özel oturum sonrası düzenlenen törende konuklara İngilizce ve Türkçe yaptığı konuşma ile seslenen BAL-GÖÇ, BGF ve BRGK Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, “Beni hayatımda çok heyecanlandıran iki olay oldu. Biri, bu asimilasyonun tüm dünyaya duyurulması için Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Hofburg Sarayı’nda Avrupa Güvenlik İşbirliği Toplantısı’nda rahmetli babam ve dava arkadaşlarımızda yaptığımız basın toplantısında dünya basınının önde ajansları önünde asimilasyonu tüm dünyaya duyurduğumuz ingilizce basın toplantısı sırasında tecrübesiz halimle onlara cevap vermeğe çalıştığım zaman. Diğeri ise şu an. Cebel’in topraklarına girdiğim an tüylerim diken diken oldu. Rahmetli babam nurlar içerisinde yatsın, bu camiaya çok önem veren, doğduğu toprakları hiçbir zaman unutmayan vefalı bir insandı. Bu davaya gönül vermiş birisi olarak kendisini şükran ve özlemle anıyorum, mekanı cennet olsun. Bu, benim şahsım, ailem ve camiam için çok büyük bir onur, minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Cebel’in yaşadığı değişimle bir Avrupa kenti haline geldiğine de dikkat çeken Gençoğlu, “Bu şehri, bir Avrupa şehri haline getiren Necmi Ali kardeşimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

BULGARİSTAN TARİHİNDE KARA LEKE

Gençoğlu, 19 Mayıs Cebel Demokrasi ve Özgürlük Bayramı törenlerinde yaptığı konuşmada ise “Demokrasi ateşinin yakıldığı bu anlamlı günde sizlerle bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyim. Dostumuz, komşumuz, ortak çıkarlarımız olan Bulgaristan’ın tarihinde bir kara leke olarak gördüğümüz olaylar maalesef başımıza geldi. Her zaman örnek bir Bulgaristan vatandaşı olan kardeşlerimiz dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde bulunduğumuz topraklardan kopartılarak yoğun bir göçe zorlandılar.

Bugün, bu asimilasyona uğrayan ve yoğun göçe maruz kalan kardeşlerimiz hür iradeleriyle hiçbir engel ile karşılaşmadan hem doğup büyüdüğü, hemde yaşadığı topraklarda seçme, seçilme ve yaşama hakkına sahip olmaları gerekiyor. Bugün bunun en güzel örneği. Sabah Cebeldeki bayramı kutlayıp, öğleden sonra da 19 Mayıs bayramımızı ülkemizde kutlayabilmeliler. Bugün, şahsım, ailem ve hepimizin agası olan Mümin Aga’mız için de çok anlamlı bir gün. Sevgili belediye başkanımız ve meclisi, ailemizi onurlandırarak rahmetli babama bugün Cebel’in onursal vatandaşlığını verdiler. Bundan büyük onur duydum. Buraya gelirken çok heyecanlandım, ayaklarım kalbim titredi. Bu güzellikleri gördüm, sizleri özlemişim” diye konuştu. Konuşmaların ardından Cebel’de inşası tamamlanan eserlerin toplu açılış töreni gerçekleştirildi.

ALA: BU ONURLU DİRENİŞ UNUTULMAYACAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala ise yaptığı konuşmada, “Türkiye’den kucak dolusu selam getirdim, Uludağ’dan muhabbet getirdim, Palandöken’den hürmet getirdim Akdeniz’den selam, Karadeniz’den selam getirdim” dedi. Ala, Bulgaristan’da komünist rejimin açtığı yaraların sızısının sürdüğünü ancak 33 yıl önce başlatılan bu onurlu direnişin asla unutulamayacağını ve tarihe altın harflerle kazındığını dile getirdi.

Efkan Ala ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu özel gün için gönderdiği kutlama mesajını da okudu. Erdoğan yaptığı açıklamada barışçıl Mayıs eylemlerinin 33. yıl dönümünü canı gönülden kutluyorum. Özgürlük için canını veren kahramanlara minnettarız.” dedi.

Törene katılan Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de 1989 Mayıs olaylarının 33. yıldönümünde Cebel Günü’nü içtenlikle kutluyorum. Gençoğlu’na verilen onursal vatandaşlıktan duyduğu gururu ve mutluluğu dile getirerek “Mümin Agamıza verilen bu anlamlı onursal vatandaşlık, inşallah ileride bizlere de nasip olur” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı ise, Bulgaristan’daki demokratikleşme süreci dahil birçok süreçlerde gerek Bulgaristan’ın Nato’ya girişi ve gerekse Avrupa Birliğine katılımının kendilerinin hükümet ortağı olduğu dönemde gerçekleştirildiğini belirterek birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmenin önemini belirtti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.