Gaziantep Nizip’te ileri biyolojik tesis şekilleniyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Nizip Çayı’na deşarj edilen evsel ve sanayi atıklarını bir arada arıtacak 250 bin kişi kapasiteli Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin yapımının yüzde 40’ı tamamlandı.

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından yapılan çalışma tamamlandığında Nizip Çayı temiz akacak, Hancağız Barajı’ndaki kirliliğin önüne geçilecek. Arıtmayla birlikte temiz suyla tarımda sulama sorununu çözülerek başta zeytin ve fıstık olmak üzere tarım arazileriyle hayvancılıkta verim artacak.

155 MİLYONLUK PROJE, 2023 YILI ŞUBAT AYINDA TAMAMLANACAK

155 milyon TL yatırıma sahip 36 bin metrekare alana kurulan Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin finansmanı Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile ortak çalışılarak sağlandı. Tesisin, 2023 yılının şubat ayında tamamlanarak su verimine başlanması planlanıyor.

Projede gelinen son durumu ve yürütülen çalışmaları incelemek amacıyla Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nizip Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve beraberlerindeki teknik ekip, inşaat alanında incelemede bulundu.

Tesis inşaat alanında incelemeleri sonrası açıklamada bulunan Başkan Fatma Şahin, Nizip’in sanayisinin devamı, insana ve çevreye saygılı büyümeyi devam ettirebilmek için tesisin önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Gaziantep ‘Yeşil Şehir’, Nizip ‘Yeşil Nizip’. Nizip’te bir taraftan zeytincilik ve fıstık üretimi devam ediyor, yeni sanayi bölgeleri konuşuluyor. Çalışmaların yüzde 40’ı tamamlandı. 3 yıl önce Abdülhamit Gül ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı başkanlığında Nizip Çayı ile ilgili kim ne yapacak onu çalıştık. Bu akış şemasında Büyükşehir olarak görevimizi aldık, bunu tamamlamış olmanın huzurunu ve mutluluğunu hissediyoruz. Tamamlandığında hem Hancağız Barajı’nı koruyan, Nizip Çayı’nı temizleyen hem de bundan sonra Nizip’in sanayisi gelişecek. En önemlisi ise ‘Yeşil Sanayi’, ‘Yeşil Kalkınma’ dediğimiz, bütün dünyanın konuştuğu balıkları öldürmeyen, ağaçları kurutmayan, insanları hastalandırmayan bir modeli bu tesisle hayata geçirmiş oluyoruz.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.