Gayrimenkul fiyatlarınızı boşuna şişirmeyin!

Kısa süre önce açıklanan ‘Konut Finansmanı Paketleri’nin ardından konut fiyatlarında yaşanan ani yükseliş dikkat çekmişti. Emlak fiyatlarındaki manipülasyonu önleme amacıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğle internet ortamında yayınlanan ilanlar takibe alındı.

Tapu Kurucu Ortağı Emre Erşahin, “Tebliğ, internet ortamında yayınlanan taşınır ve taşınmaz ilanlarının yarattığı kayıt dışı ekonomiyi önleyecek olması anlamında önemli bir adım. Tapu iş modelimizde satıcıların boşu boşuna fiyat artırmasına gerek de yok izin de yok. Çünkü Tapu’da fiyatlar, ciddi alıcıların ihaledeki rekabetçi teklifleri sayesinde şeffaflıkla kendiliğinden artıyor. Satıcılar masraf ödemeden; hızla ve güvenilir şekilde satışlarını gerçekleştiriyor ve tüm süreç taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetkili profesyonel danışmanlar yardımıyla Tapu tarafından yürütülüyor” dedi.

Konut Finansmanı Paketleri’nin duyurulmasının ardından emlak fiyatlarında yaşanan keskin artışlar üzerine T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan ‘538 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ aracılığıyla bu konuda bazı düzenlemeler yapıldı.

Düzenlemeyle; hizmet verilenler adına gerçekleştirilen taşınır, taşınmaz, mal ve hizmet satış/kiralama işlemlerine ilişkin her bir tahsilat veya satış işlemi tutarı ve tarihi ile tahsil edilen tutarların aracılık hizmeti verilenlere ödenmesine ilişkin banka hesap bilgileri gibi verilerin Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmesi zorunlu kılındı.

Fiyatlar ciddi alıcıların rekabetçi teklifleri sayesinde şeffaflıkla artıyor

Tapu Kurucu Ortağı Emre Erşahin, “Yapılan düzenleme internet ortamındaki kayıt dışı ekonomiyi engelleyecek olması açısından büyük önem taşıyor. Düzenlemeye uymayan satıcıların ciddi yaptırımlarla karşılaşma olasılığı yüksek. Bizler, iş modelimizde şeffaf bir piyasada bilinçli alıcıların vereceği tekliflerle bir gayrimenkulün piyasa değerini bulabileceği düşüncesi üzerine faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İş modelimiz sayesinde gayrimenkul satıcılarının fiyat artırarak kendilerini riske atmasına gerek kalmıyor, fiyatlar kendiliğinden ciddi alıcıların rekabetçi teklifleri sayesinde şeffaflıkla artıyor” dedi.

Bireysel satıcılar sıfır masrafla satış yapıyor

Satıcılar için tamamen şeffaf bir sistem sunduklarının altını çizen Emre Erşahin, “Tapu’da satıcılar hiçbir masraf ödemeden; hızlı, güvenilir şekilde satışlarını gerçekleştiriyor ve tüm süreç taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetkili profesyonel danışmanlar yardımıyla yürütülüyor. Tapu her zaman olduğu gibi alıcılar için bilgi ve fiyat şeffaflığı sağlıyor. Sistemde, alıcılar için teyit edilmiş doğru gayrimenkul bilgisi sunulurken alıcılar tekliflerini rekabetçi ve açık bir ortamda veriyor. İşlemler güvenilir ve şeffaf bir platformda gerçekleştiriliyor. Tapu’un tapu devrine kadar vermiş olduğu hizmetler sayesinde alıcılar hızla ve güvenle gayrimenkul sahibi oluyor” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.