Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğünde Sona Doğru

Ilgaz’da Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğü’nün Çevre Düzenlemesi Başladı

Ilgaz Yukarı Harman Mezarlığı sınırında yer alan yeni Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğü yaklaşık 200 m² kapalı alanda kısa zamanda hizmet vermeye başlayacak.

Ilgaz için oldukça önemli bir proje olan Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğü’nün çevre düzenlemesi ise Ilgaz Belediyesi ekipleri tarafından yapılmaya başlandı.

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed ÖZTÜRK:

“Geçmiş yıllarda bir Gasilhanemiz yoktu. Vatandaşlarımız hem cenazesinin üzüntüsünü yaşıyor hem de cenaze işlemlerini halletmek için koşturuyordu. Mezar için kazıcı, yıkayıcı ve din görevlisi aramak zorunda kalıyordu. Ayrıca vatandaşlarımız arasında adet haline gelmiş olmasına rağmen dinimizce mekruh olan cenaze sahibinin cenazeye katılanlara pide ikramı gibi hoş olmayan bir durum da ortaya çıkıyordu.

İlaveten mezarlıklarımızın bakımı, onarımı, eksikliklerinin giderilmesi ve düzenini takip edecek bir mezarlıklar müdürlüğüne olan ihtiyacımız da göz önünde duruyordu.

Tüm bu sorunları göz önüne alarak giriştiğimiz proje ile Ilgaz’ımızdaki büyük bir eksikliği inşallah gidererek, modern ve günümüz ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek bir Gasilhane ve Mezarlıklar müdürlüğünün hayata geçirilmesini sağlıyoruz.

Artık vatandaşlarımız acılı günlerinde hiçbir sıkıntı çekmeyecek. Cenaze yıkamacısından mezar kazıcına, din görevlisine; hatta ilçemiz nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımızdan vefat eden olduğunda 50 kişilik yemeğine kadar Belediyemiz tarafından ücretsiz karşılanacak.

İlçemize bağlı 75 köyümüzde ise vefat eden bir vatandaşımız olduğunda cenaze araçlarımız vatandaşımızın cenazesini ücretsiz olarak köylerine bırakacak.

İnşaatını tamamladığımız Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğü Hizmet binamızın çevre düzenlemesini de başlattık. Yeni hizmet binamızı inşallah en kısa sürede faaliyete geçireceğiz.” Dedi.

Yeni Gasilhane bünyesinde cenaze yıkama odası, morg, bekleme salonu, müdür, personel ve görevli odası, mescid, çay ocağı, kefen ve malzeme deposu ile wc’ler yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.