Ganalılar Bursa Osmangazi’ye ve eserlere hayran kaldı

Bursa’ya resmi ziyaret için geldiği Osmangazi’de Başkan Mustafa Dündar tarafından ağırlanan Gana’nın Asokore Mampong Bölgesi Belediye Başkanı Kennedy Kwasi Kankam, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi başta olmak üzere Osmangazi Belediyesi’nin projelerine hayran kaldı.

BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediyesi’ne resmi ziyaret gerçekleştiren Batı Afrika ülkesi Gana’nın en büyük kentlerinden Kumasi şehrinin Asokore Mampong Bölgesi Belediye Başkanı ve Ashanti Nhyiaeso Seçim Bölgesi Parlamento Temsilcisi Kennedy Kwasi Kankam, Osmangazi Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelere hayran kaldı.

Başkan Mustafa Dündar tarafından misafir edilen konuk Belediye Başkan Kankam, Osmangazi ve Asokore Mampong Bölgesi’nin büyük benzerlik gösterdiğini söyledi.

İdari ve teknik konularda gerçekleştirilen karşılıklı görüşmelerin ardından, Başkan Dündar ile birlikte Osmangazi Meydanı ve Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezen konuk başkan Kankam, “Osmangazi, benim yöneticisi olduğum Asokore Mampong Bölgesi ile gerek coğrafi, gerek ticari anlamda birbirine çok benziyor. Bu beni çok heyecanlandırdı. Birlikte yapabileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

blank

Osmangazi Meydanı, Panoramik Müze, Osmangazi Atletizm Salonu, BAREM ve Kentsel Dönüşüm gibi dev projeleri yerinde görmenin kendisi için de çok büyük tecrübe olduğunu ifade eden Kwasi Kankam, Bursa’yı gezip farklı açılardan görme fırsatı olduğunu belirterek, dağ yamaçlarından şehre bakıldığında doğal ve tarihi dokunun korunup, mevcut ekosistem içerisine çok başarılı bir şekilde uygulandığını gördüğünü söyledi. “Kralımızın Türkiye’ye geldiğinde ilk ayak basması gereken yerin, Bursa Osmangazi ve panoramik müze olduğunu düşünüyorum” diyen Başkan Kankam, “Bunu sağlamak için de elimden geleni yapacağım” dedi.

Osmangazi Belediyesi’nin yurt içi ve yurt dışından 25 kardeş şehri bulunduğunu söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, yerel yönetimlerin bu diyalogları ülkeler arası ilişkilerin gelişmesine de katkı sağladığını belirterek, “Kendileri, ülkenin Kralını Bursa’ya, Osmangazi’ye getirmeyi çok istediklerini belirtti. Biz de, kendilerini ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağımızı ifade ettik. İnşallah bu süreç, ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine de önemli katkı sağlar” diye konuştu.

Ziyaret anısına Başkan Dündar, Ganalı heyete Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye ait miğferin replikasını hediye etti.

blank

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.