Fidol Okulları’nın kurucusu Faik Birgül’den çarpıcı açıklamalar

Fidol Okulları’nın kurucusu uzman eğitimci Faik Birgül, kendisi ve eğitim dünyası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bize kendinizden ve başarılı yol haritanızdan bahseder misiniz?

1974 Ağrı Diyadin doğumluyum ancak bizim oralarda sıkça yaşanan bir durum olduğu için babam 1972 olarak nüfusa kayıt ettirmiş. Tahmin edileceği üzere çok zor şartlarda eğitim gördüm. 1977 Van Çaldıran depremi sonrası okulumuz yıkıldı. Köylümüz olan ve Yozgat’ta görev yapan sevgili öğretmenim Fevzi Yaman istifa ederek köye geldi ve evini sınıfa dönüştürerek ben ve 25 arkadaşıma 5 yıl boyunca ilkokul eğitimi verdi. İleriki dönemde bu 26 kişinin tamamı üniversite mezunu oldu. Diyadin’deki yatılı bölge okuluna kayıt olabilmek için, köyümüz olan Yolcupınar’dan 25 kilometrelik yolu yürüyerek Diyadin’e ulaştım ve sınava katıldım. Sınavı kazanmama rağmen babam okumamı istemedi ancak babama karşı gelerek öğrenim hayatıma devam ettim. Diyadin Lisesi’ni bitirdim. Ekonomik nedenlerden dolayı Malatya İnönü Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni 2. Sınıfta, Ekonometri’yi 3. Sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Nihayetinde Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı’ndan Eğitim Uzmanı ünvanı ile İnönü Üniversitesi’nden mezun oldum.

Mezun olduktan sonra Van Çaldıran’da bir okula sınıf öğretmeni olarak atandım ve 5 yıl görev aldım. 5 yılın ardından İstanbul Yakacık Lisesine tayin oldum. Sonrasında Yakacık’ta Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi açtım. 2010 yılında kendisi de eğitimci olan eşimle evlendim. 2012 yılında Koşuyolu’nda Anaokulu açtık. 5 yıl boyunca başka marka altında eğitim hizmeti sunduktan sonra 2017 yılında kendi markam olan FİDOL OKULLARI’nı kurdum.

blank
Faik Birgül

Eğitim ile alakalı ülkemizde attığınız adımları sizlerden dinlemek isteriz.

Yıllardır Finlandiya Eğitim sisteminin Türkiye’ye nasıl uyarlanabileceği ile ilgili fikirlerim ve düşüncelerim vardı, günü geldi bu fikir ve düşünceler hayat buldu ve Finlandiya Eğitim Sistemi ilhamı ile okulumuzu açtık. Daha önce kapanan bizdeki Köy Enstitüleri anlayışıyla Finlandiya Eğitim sistemini özdeşleştirerek ‘neden olmasın’ dedim ve FİDOL OKULLARI’nı kurdum. Özellikle bu aralar çok sık Finlandiya’ya gidip geliyorum. Öğretmenlerimizi de bu gezilere dahil edip eğitim aldırıyorum. Finlandiya ile kurduğumuz sağlam bağlantılar sayesinde elde ettiğimiz kazanımları kendi yavrularımızın eğitit için en faydalı hale getirdik. Çalışmalarımızı her geçen gün daha da geliştiriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı son zamanlarda özel okullarla alakalı çeşitli düzenlemelere gidiyor. Siz bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz şartları dahilinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalı adımlar atmaya çalıştığına inancım tamdır.

Son zamanlarda yaşanan Doğa Koleji mağduriyetleri sonrası okulunuz, öğrenci ve öğretmenleri mağdur etmemek adına güzel bir girişimde bulundu. Bu süreci anlatır mısınız?

Doğa Koleji velileri yeni bir okul arayışı içerisinde olduklarını söyleyerek bize ulaştılar. Biz de yaşanan mağduriyetleri birebir dinleyince, LGS’ye 6 ay kala bu tür mağduriyetlerin mutlaka giderilmesi gerektiğini düşünerek, adımlarımızı hızlıca attık ve toplamda 110 Doğa Koleji öğrencisi ve 25 eğitimciyi Fidol Okulları kadromuza dahil ettik.

blank

Büyük bir hevesle kurulan özel okullarda bu tür sıkıntıların yaşanmaması adına düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Açılacak okulların bölgelerin ihtiyacına yönelik olması; fizibilite çalışmasının iyi yapılması, eğitime yatırım yapanların orantısız büyümeye kendilerini kaptırmamaları ve bu amaçla da yanlış ve abartılı algı oluşturabilecek tanıtımlardan kaçınmaları gerekliliğine inanıyorum.

Teknoloji çağında olduğumuz son yıllarda özel okullar olarak sizler teknoloji çocuklarına ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?

Biz Fidol Okulları’nda 21. yüzyıl kazanımlarına uygun eğitim şartları sağlıyoruz ve teknolojiyi bu gereklilikler dahilinde en etkili şekilde kullanıyoruz. Çocuklarımızda teknoloji bağımlılığı oluşmaması için Bilinçli İnternet Kullanımı adına gerekli eğitimleri de veriyoruz.

Özel okullarda her şey güllük gülistanlık denemez sanırım. Ne gibi sıkıntılarınız sorunlarınız var? Devletin, bakanlığın bu konularda ne tür adımlar atmasını beklersiniz?

Eğitime yatırım yapmış bir fert olarak düşüncem şudur ki; özel eğitimde istihdam edilen öğretmenlerin sigorta primlerinin ve eğitimdeki KDV oranının yüksekliği, bizim, öğrencilerimize ve çalışanlarımıza yönelik daha verimli ve ferah adımlar atmamıza ciddi ölçüde engel olmaktadır.

Fidol Okulları, Doğa Koleji mağdurlarına sahip çıktı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.