Ferzan Özpetek’e İtalyan devlet nişanı, İspanya’dan da “Onur” ödülü

Dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na layık görüldü. Özpetek’e ayrıca, İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlenen 34. Akdeniz Sineması Valensiya Film Festivali’nde de “Onur” ödülü takdim edilecek.

İtalya’da yaşamını sürdüren usta yönetmen Ferzan Özpetek, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı “Commendatore”ye layık görüldü. İtalya Cumhurbaşkanlığı’nın kararnamesi uyarınca ünlü yönetmene, İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan “Commendatore” (Komutan) nişanı takdim edilecek. Usta yönetmen nişanını 4 Kasım Pazartesi günü Roma Valiliği’nde düzenlenecek törenle alacak.

blank
Ferzan Özpetek

Özpetek, 2008 yılında da dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından insanlık ve çevreciliğe yaptığı hizmetlerden dolayı “Stella di Solidarieta” (Dayanışma Yıldızı) İtalyan yüksek liyakat nişanına layık görülmüştü.

İspanya’dan “Onur” Ödülü

Ferzan Özpetek ayrıca, İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlenen 34. Akdeniz Sineması Valensiya Film Festivali’nde de “Onur” ödülüne layık görüldü. Festival Direktörü Eduardo Guillot, Özpetek’in “Akdeniz karakteri taşıyan, duygusallık yanı ağır basan ve ön yargısız bir sineması” olduğunu belirtti ve “deneyimlere dayanan, evrensel sorunları ele alan filmlere imza attığını” ifade etti.

24 Ekim-3 Kasım’da arasında gerçekleşen festivalde yönetmenin 1997’deki ilk filmi Hamam’dan bugüne kadar çektiği 12 filminin tamamı gösterilecek.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.