Fenerbahçe’den İstanbul Sözleşmesi paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne dair açıklamalar gelmeye devam ederken Fenerbahçe de fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ettikleri bir açıklama yayımladı. Açıklamada kararın toplumsal sonuçlarından endişe duyduklarını vurguladılar.

‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle feshedilmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Fesih kararına ilişkin açıklamalar ise gelmeye devam ediyor.

Toplumda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen sözleşmenin iptal edilmesiyle ilgili Fenerbahçe Spor Kulübü’nden de bir açıklama geldi.

‘TOPLUMSAL SONUÇLARINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ’

Fenerbahçe’nin “Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz” başlıklı açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Geride bıraktığımız hafta sonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair kararı üzülerek öğrendik.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına hayata geçirdiği HeForShe kampanyasını iki yıldır destekleyen,
Kadınlar ve kız çocuklarının toplumda ve sporda özgürce, eşit şartlar altında yer alması adına pek çok çalışma yürüten,
Kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; “Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!” diyen

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ olarak,

sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’ni tüm toplumumuzun ortak menfaati için gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu doğrultuda fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz.

Saygılarımızla.”

 

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.