Fahrettin Altun’dan Diyarbakır annelerine destek mesajı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hollanda’nın Lahey kentinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca düzenlenen “PKK’nın Çocukları Kaçırmasına Karşı Toplumsal Protesto: PKK Karşısında Diyarbakır Anneleri Paneli”nde katılımcılara video mesaj ile hitap ederek Diyarbakır annelerine destek mesajı verdi.

ANKARA (İGFA) – Diyarbakır annelerinin evlatları için başlattıkları nöbetin, 1000’inci gününe ulaştığını hatırlatan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Diyarbakır annelerinin, terör örgütü PKK’nın kaçırdığı ve ağına düşürdüğü çocuklarını terör batağından kurtarmak için dünyadaki en güçlü ve en büyük sivil direnişlerden birini ortaya koyduğuna işaret etti.

Altun, “Onlar, terör odaklarının tüm tehdit ve baskılara rağmen 1000 gündür sürdürülen bir cesaretin, teröre meydan okuyan kutlu bir direnişin hikâyesini yazıyorlar.” dedi.

Diyarbakır annelerinin, yıllardır bebek, çocuk, kadın, öğretmen, polis, asker demeden kan döken terör örgütü PKK’nın zorla ya da kandırarak dağa kaçırdığı binlerce çocuğun ve annelerinin, toplumun vicdanını yaralayan feryadı olduklarını belirten Altun, “Onlarınki 40 yıldan beri terör örgütünün oluşturduğu baskı ve zulüm sebebiyle bastırılmış, yıldırılmış ve hatta susturularak bugüne kadar acılarını içlerine gömmek zorunda kalmış olan annelerin teröre karşı haklı başkaldırısıdır” ifadesini kullandı.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere göre Fahrettin Altun, Diyarbakır annelerinin aslında istedikleri tek şeyin çocuklarına kavuşmak, onlara sarılmak olduğunu dile getirdi.

“Onlar çocuklarının dağlarda PKK eliyle zulme uğramasına isyan ediyorlar. Öyle ki bugün artık ülkemizdeki 83 milyonun da ortak sesi, vicdanı hâline geldiler” diyen Altun ,”Hacire Anne’nin isyanı ve kararlı duruşuyla başlayan bu bekleyiş, geride bıraktığı 1000 günde bir çığ gibi büyüdü ve evladı elinden koparılan, evlat hasreti çeken tüm anneler için de bir umut oldu. Nitekim Diyarbakır anneleri 3 Eylül 2019’dan beri yaz kış demeden her gün evlat nöbeti tutuyor. Seslerini sınır ötesindeki terör kamplarında, kimi 9-10 yaşlarında kaçırılmış, yıllardır haber alamadıkları çocuklarına duyurmaya çalıştılar. Bugün evlat nöbetleri dalga dalga büyüdü. Sayısı 290’ı bulan ailelerin eylemleri, Diyarbakır’dan Van’a, Muş’tan Şırnak ve Hakkâri’ye, İzmir’den Berlin’e kadar yayıldı. Evlat nöbetlerinin 1000 gündür aralıksız devam etmesi ve başka şehirlere yayılması, PKK terör örgütünün propagandasını ve Kürt halkı üzerinde inşa etmeye çalıştığı korku duvarını yerle yeksan etmiştir” diye konuştu.

35 AİLE EVLATLARINA KAVUŞTU

Gerek annelerin evlatları için ortaya koydukları cesaret, gerekse de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgedeki terörle mücadele politikaları sonucunda nöbetlere katılan ailelerin çocuklarını birer birer örgütün kanlı ellerinden âdeta söküp almaya başladığını anlatan İletişim Başkanı Altun, böylece bugüne kadar evlat nöbetlerine katılan 35 ailenin, evlatlarının örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olması sonucu çocuklarına kavuştuğunu aktardı.

İletişim Başkanı Altun, terör örgütünden kaçarak teslim olan her çocuğun başka ailelerin de nöbetlere katılması için cesaret ve ümit olduğunu söyledi.

İletişim Başkanı Altun, aynı zamanda yıllardır eli kanlı terör örgütüne türlü şekillerde destek veren bazı müttefiklerin de bu feryadı görmesini, izlemesini ve iyi anlamasını istediklerinin altını çizdi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.