Euro, yeniden rekor kırdı!

Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasının ardından dolar ve euro hızla yükseldi. Son olarak euro kuru rekor tazeledi ve haftanın son işlem gününde 9,44 liraya kadar yükseldi.

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından 7,97’nin üzerine çıkarak rekor tazeleyen dolar/TL kuru, haftanın son işlem gününde zirvenin hemen altında günü tamamladı.

Euro/TL ise 9,4489 ile dünkü tarihi seviyesini yukarı taşıyarak yeniden rekor kırdı.

TL EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN PARA OLDU

TL, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa parası arasında Cuma günü dolar karşısında en fazla değer kaybeden para oldu.

MERKEZ’İN KARARI PİYASAYI VURDU

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını dün açıklamıştı, Merkez politika faizini değiştirmeyerek yüzde 10,25’te sabit bırakmıştı. Ekonomistler 100 ila 200 baz puan arasında faiz artışı beklemişti. Kararın ardından dolar hızla yükselmişti.

Temmuz 2019’da eski Başkan Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, dolardaki artışı frenlemek için ilk kez geçen ay faiz artırımına gitmişti. Eylül ayında 200 baz puan artıran Merkez Bankası, politika faizini yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e çıkarmıştı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.