EÜ’de “3 Boyutlu Biyoyazıcılarla Organ Basımı” konferansı düzenlendi

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü tarafından “’3 Boyutlu Biyoyazıcılarla Organ Basımı” konferansı gerçekleştirildi. EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Biyokimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cenk Selçuki, Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kılınç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı Penn State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tarık Özbolat verdi.

Prof. Dr. Özbolat, konferansta yaptığı sunumunda 3B biyoyazıcılarla hücre, organ ve doku basımıyla kullanım alanları konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Özbolat, “3B biyoyazıcılarla 12 çeşit doku ürettik. Aynı zamanda kas dokuları ve iç organlara yönelik de çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle akciğer modelinde yaptığımız çalışmalar ile akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılacak doku modellemeleri denemesini yapıyoruz” dedi.

Yaptıkları çalışmalarla doğrudan canlılar üzerinde dokuyu basma işlemleri uyguladıklarını ifade eden Prof. Dr. Özbolat, “Canlıların kafataslarında belirli ölçülerde açılan deliklerin 3B biyoyazıcılardan üretilen maddelerle kapatıyoruz ve delikler ortalama 6-8 haftada iyileşiyor” dedi. Yapılan işlemlerde canlıların zarar görmemesi için özenle hareket ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Özbolat, yakın zamanda büyükbaş ve yumuşak derili hayvanlar üzerinde de çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Çalışmalarının kanser ve kemik hastalıkları için de tedavi fırsatı sunabileceğini belirten Prof. Dr. Özbolat, 3B biyoyazıcılarla kansere karşı bağışıklık hücreleri geliştirilmesi yönündeki çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Konferans sonunda EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Özbolat’a “Teşekkür Plaketi” verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.