Erkin Koray’ın ‘son kaydı’ ortaya çıktı! Hayranlarından bir isteği var

Anadolu rock müziğin ‘Erkin Baba’sı, elektro bağlamanın mucidi Erkin Koray’ın 27 Ekim 2022 tarihinde Youtube hesabına yüklediği ama yayınlamayı unuttuğu son kaydı kızı Damla Koray yayınladı. ‘Almayın Bu Çöpleri!’ başlıklı kayıtta piyasadaki korsan albümlerine tepki gösteren Koray, sevenlerini bu plakları almamaları konusunda uyardı.

Anadolu rock müziğinin ‘Erkin Baba’sı, usta sanatçı Erkin Koray, 7 Ağustos’ta uzun süredir yaşadığı Kanada’nın Toronto şehrinde hayatını kaybetti. ‘Kızları da Alın Artık Askere’, ‘Şaşkın’, ‘Estarabim’, ‘Çöpçüler’, ‘Arapsaçı’, ‘Fesuphanallah’, ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ gibi geniş kitlelerin beğenisini kazanan rock parçalarıyla tanınan 82 yaşındaki Koray, bir süredir akciğer rahatsızlıklarının yanı sıra yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu.

Koray’ın ölümünden sekiz ay önce kayda aldığı ancak yoğunluk nedeniyle yayınlamayı unuttuğu ‘Almayın Bu Çöpleri!’ adlı konuşması, bugün kızı Damla Koray tarafından Youtube’da yayınlandı. Kayıtta, piyasadaki korsan albümlerine atıfla başlayan Koray, sevenlerini bu plakları almamaları konusunda uyardı.

Koray‘ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Merhaba bizim çocuklar… Büyük de olsalar bizim çocuklar… Bunun adı böyle. Bin yaşına da gelsek, beraber olacağımız bizim çocuklar. Size önemli bir mesajım var. Bu konu çok oldu artık, biliyorum. Biz bıktık ama onlar bıkmadılar. Sülük gibi mübarekler. Neyse ben son olarak size şunları söyleyeyim, konuyu kapatayım.

Çoktandır ‘artık bu sondur’ diye bekliyorum ama bu çapulculuğun ardı arkası kesilmedi. Aşağı yukarı son 10 yıldır bir takım firmalar plaklarımı basıp duruyorlar. Benim iznim yok, ruhsatsız. Ne şekilde alındığı belli olmayan bandrollerle plak kapağını bile kendi suratlarına benzetmişler. İşe bak. Yapmışsınız saçma sapan bir şey, bırakın hiç olmazsa plak kapağını ben seçeyim. Hadi diyelim ki piyasaya böyle çıkardılar, bari bir şeye benzeseler. İçeriği saçma sapan değiştirilmiş, ucuza mal etmek için de kalitesiz basılmış plaklar…

‘İÇİNE ETTİNİZ GÜZEL MEMLEKETİN’
Bu yetkisiz adamlar şarkıların üzerinde oynaya oynaya ellerinde kaliteli kayıt da kalmadı zaten. İşe bak, memleketin haline bak. Üzülmemek elde değil maalesef. İçine ettiniz ulan güzelim memleketin. Allahsızlar! Ama kazandığım davalar, bir takım kişilerin hiçe saydığı davalar bunların dosyaları kasamda duruyor. Kaybolmadılar yani… Eserlerin ise orijinalleri ve daha piyasaya çıkmamış nice tertemiz stüdyo kayıtları bende mevcut. Bu güzel ülkeye hukuk ve adalet geldiği gün; hepsini size vereceğim. Size sözümdür.

Önlemimi de aldım merak etmeyin. Ben olmasam da kızım bunların hepsini size verecek. Dava dosyalarım da onda tabii. Onlar bir köşede dursun. ‘Gün ola, harman ola’ demiş erenler… Boşuna söylememişlerdir. Hepinizin gözlerinden öperim. Bir gün bu parazitlerden mutlaka kurtulacağız. O güne kadar sağlıcakla kalın. Selam ve sevgilerimle… Almayın bu ‘Erkin Koray plakları’ adı altında çıkardıkları çöpleri…

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.