Elon Musk ile birlikte Twitter ırkçı oldu

ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk’ın satın aldığı Twitter’da sular bir türlü durulmuyor. 200 milyon kişiye ait verilerin çalındığının ortaya çıkması sonrası bu kez de ırkçılıkta pik, yaşandı. Rutgers Üniversitesi Ağ Bulaşma Araştırma Merkezinin yaptığı araştırmaya göre platformda siyahilere yönelik ırkçılık 12 saatlik zaman diliminde yüzde 500 arttı. BM de Twitter’da ırkçı terminoloji kullanımının artmasını kınadı.

Birleşmiş Milletler (BM), Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra Twitter’da ‘ırkçı terminoloji kullanımı’nın artmasını kınayarak, bu platformda Afrika kökenlilere karşı kullanılan nefret ifadeleri karşısında ‘daha derin sosyal medya hesap verebilirliğine’ yönelik ihtiyaç olduğunu belirtti. BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, BM uzmanları, Musk’ın satın almasının ardından Twitter’da siyahileri tanımlamak için ırkçı bir sözcüğün kullanımında ciddi artış gözlenmesine tepki gösterdi.

Uzmanlar Twitter’ın satın alınmasının ilk günlerinde, Rutgers Üniversitesi Ağ Bulaşma Araştırma Merkezinin yaptığı araştırma, siyahilere yönelik nefret dolu ve ırkçı bir kelimenin kullanımının önceki ortalamalara kıyasla 12 saatlik zaman diliminde yüzde 500 arttığını gösterdi. Twitter, bunun bir trolleme kampanyasına dayandığını ve nefret diline bu platformda yer olmadığını ifade etse de Afrika kökenlilere yönelik kullanılan bu nefret dili son derece endişe vericidir. Bu söylemler, insan hakları merkezli acil yanıtı hak ediyor” ifadelerini kullandı.

BM’DEN ‘İNSAN HAKLARINA SAYGILI OLUN’ ÇAĞRISI
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Musk’a bir mektup göndererek, ifade özgürlüğünün zararlı dezenformasyon yaymak için bir kolaylık sağlamaması gerektiğini vurguladı.

BM Uzmanları, Elon Musk, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai, Tim Cook ve diğer sosyal medya platformlarının CEO’larına, iş modellerinde insan hakları, ırksal adalet, hesap verme zorunluluğu, şeffaflık, sosyal sorumluk ve etiği merkeze alma çağrısında bulundu.

Musk, Twitter’ı 28 Ekim 2022’de 44 milyar dolara satın almıştı.

Öte yandan 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının e-posta adresi çalınarak yayınlandı.

TRUMP’IN EKİBİNE AFLAR SÜRÜYOR
Bu arada ABD’deki 2020 seçimlerinde hile yapıldığını iddia edenler kervanından olan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Twitter hesabı, 6 Ocak 2021 Kongre Binası saldırısının ikinci yıl dönümünde yeniden aktif edildi. Eski Başkan Donald Trump’ın eski danışmanı Flynn, “temel insan haklarını, özellikle ifade özgürlüğünü korumaya yardımcı olduğu için” Elon Musk’a teşekkür etti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.