Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE başvurusuna Valilik’ten itiraz

İstanbul Valiliği, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiltere Büyükelçisi ile yemek yediği restorana giriş-çıkış görüntülerinin MOBESE kamerasından alınmadığına hükmetti. Valilik, olayla ilgili MOBESE ilgililerinin soruşturulmasına izin vermedi.

İstanbul’da yoğun kar yağışının yaşandığı 24 Ocak akşamı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İngiltere Büyükelçisi ile yemek yemeye gittiği restorana giriş çıkış görüntüleri yayınlanmıştı. İmamoğlu’nun avukatları, MOBESE görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin suç duyurusunda bulunmuştu.

Valilik söz konusu görüntülerin MOBESE kayıtları olmadığına ve kayıtlarla ilgili soruşturma başlatılmasına izin vermedi.

VALİLİK ‘MOBESE’DEN ALINMADI’ DEDİ

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, soruşturma kapsamında görevliler hakkında ileri sürülen iddialarla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı polis başmüfettişlerince inceleme sonucunda 14 Mart 2022 tarihinde ön inceleme raporu düzenledi. Raporu inceleyen İstanbul Valiliği, görüntülerin KGYS kamerasından alınmadığı sonucuna ulaşarak ilgililer hakkında soruşturmaya izin vermedi.

“ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLMEDİ”

15 Mart 2022 tarihli ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın imzasını taşıyan yazıda, görüntülerin KGYS kamerasından alınmadığı, alındığı var sayılsa dahi kamusal alanda trafikte seyreden araç görüntülerinden ibaret olup belirlenebilir kişi ve araç plakası bulunmadığı için kişisel verilerin elde edilmesi ve özel hayatın gizliliğini ihlal ve kabiliyetine sahip olmadığı belirtildi.

Dolayısıyla görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı kaydedildi.

“TEKNOLOJİK İMKANLAR KULLANILARAK ALINMASI MÜMKÜN”

Yazıda, İstanbul’da KGYS dışında belediyeler, resmi veya özel diğer kurum ve kuruluşlar, işyerleri, konutlar, araç kameraları, şahıslarca kullanılabilen video kamera, cep telefonu gibi cihazlar düşünüldüğünde söz konusu görüntülerin KGYS dışında başka teknolojik imkanlar kullanılarak alınabilmesinin mümkün olduğu ifade edildi. Görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaşan muhabir ve gazete yazarının haber kaynaklarının emniyet personeli olmadığını, kamu görevlisi olmadığını beyan ettikleri aktarıldı.

“SUÇ OLUŞMADI”

Şikayete konu görüntülerin KGYS kamerasından alındığına ilişkin şikayetçinin iddiası dışında beyan, bilgi, belge bulunmadığından iddianın ispatlanmadığı, görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı ve haklarında ön inceleme yapılmasını gerektirecek kamu personelinin bulunmadığı belirtildi. İl Emniyet Müdürlüğü’nde MOBESE’den sorumlu veya erişimi bulunan ilgililer hakkında soruşturma izni verilmemesine, kararın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve ilgililere tebliğine karar verildi.

İMAMOĞLU: BAŞKA KAMERA YOK

İmamoğlu, avukatları aracılığıyla karara itiraz etti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne sunulmak üzere İstanbul Valiliği’ne gönderilen itiraz başvurusunda eksik inceleme neticesinde verilen ve açıkça hukuka aykırı olan kararın kaldırılması talep edildi. Görüntülerin KGYS kamerasına ait olduğu vurgulanarak “Belediyelerin turizm, trafik gibi değişik amaçlarla kullandığı, kamuya açık yayınlanan görüntü ve kamera sistemlerinin KGYS kameraları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Olay yerinde ve o açıyı gören İBB’ye, Sarıyer Belediyesi’ne, işyerlerine ait başka bir kamera bulunmamaktadır. Soruşturma konusu görüntülerin alınabileceği bir başka kamera bulunmamaktadır. Görüntülerde görünen kablo, KGYS kamerasının önünden geçen kablodur ve bu da görüntülerin KGYS kamerasından alındığını doğrulamaktadır” denildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.