Ekrem İmamoğlu: Herkesin hukuka, adalete ihtiyacını olduğunu unutmamamız gerekiyor

‘YSK üyelerine hakaret ettiği’ iddiasıyla hakkında dava açılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, cuma namazı çıkışı açıklamalarda bulundu. “Allah memleketimizi ve insanlarımızı vicdan yoksunu, ahlak, adalet yoksunu insanların şerrinden korusun.” diyen İmamoğlu, ‘Devletin dini adalettir’ sözü çok kutsal.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, cuma namazı çıkışı ‘YSK üyelerine hakaret ettiği’ iddiasıyla hakkında açılan davanın ardından açıklamalarda bulundu. “hakimin benim sözlerimin muhatabının sayın bakan olduğunu ısrarlı bir şekilde dile getirmiştir. Bu ısrarlı tarife rağmen savcının en üst noktadan cezayla ilgili mütalaa bildirmesi ya da bir beyanda bulunması çok şaşırtıcıdır, üzücüdür.” diyen İmamoğlu, 1Herkesin hukuka, adalete ihtiyacını olduğunu unutmamamız gerekiyor. ‘Devletin dini adalettir’ sözü çok kutsal.” dedi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen İmamoğlu’na ilişkin davada, reddi hakim talebi kabul edilmezken, savcı Nisan ayındaki mütaalasını yineleyerek İmamoğlu’na ceza verilmesini istedi. Hakim ise duruşmayı 14 Aralık’a erteledi.

Ekrem İmamoğlu’nun satırbaşları şöyle:

Aldığım bilgiye göre ısrarla bir biçimde hakimin benim sözlerimin muhatabının sayın bakan olduğunu ısrarlı bir şekilde dile getirmiştir. Bu ısrarlı tarife rağmen savcının en üst noktadan cezayla ilgili mütalaa bildirmesi ya da bir beyanda bulunması çok şaşırtıcıdır, üzücüdür. Bugün yaşananlar ve bugüne kadar olanlar toplumun vicdanında yerini bulmuş, kararını vermiştir. Ben toplumun vicdanına elbette ki sonsuz güveniyorum. Bu güvenceyi bana yaşatan İstanbulumuzun insanları 2019’da bunu ispat etmiştir. Bugünde aynı noktadayım.

Süreci takip ediyoruz. Aralık’ın 14’ü tarih. Bugün elbette ki ben net olarak beraat ve mahkemenin bugün sonlanmasını beklerdim. Yargı süreci devam ediyorum. Mahkeme ile ilgili daha fazla beyanda bulunmak istiyorum. Son olarak şunu söylüyorum. İçeride ettiğim duayı burada vatandaşlarımızın huzurunda etmekten geri durmayacağım. Allah memleketimizi ve insanlarımızı vicdan yoksunu, ahlak, adalet yoksunu insanların şerrinden korusun.

Adaletsizliğe, hukuksuzluğa uğrayan kim varsa hepsinin hakkında en yakın zamanda adalet ve hukuk yönündeki hususlar ve kararlar verilsin. Herkesin hukuka, adalete ihtiyacını olduğunu unutmamamız gerekiyor. ‘Devletin dini adalettir’ sözü çok kutsal. Her zaman duamı kendi adıma da ederim. ‘Allahım ne olur kimseye adaletsiz bir kararı ya da bir süreci yaşatmayayım’ derim. İnsanoğluyuz eksiğimiz, hatamız olur ama gerçekten insanlara adaletli hizmet edebilmek bir devlet insanının temel sorumluluğudur.

Mahkeme Ekrem İmamoğlu ile ilgili kararını verdi

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.