Ekonomiye güven yüzde 2,0 azaldı

TÜİK, Kasım ayı Ekonomik Güven Endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre Kasım ayında ekonomiye güven yüzde 2,0 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre Ekim ayında güven endeksi 101,4 iken, Kasım 99,3 değerine düştü.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, güven endeksindeki düşüş tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşten kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Kasım ayında %7,3 oranında azalarak 71,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %0,7 oranında azalarak 119,4 değerini aldı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %0,6 oranında artarak 112,0 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,6 oranında artarak 121,9 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %1,0 oranında artarak 93,6 değerini aldı.

blank

Ekonomik güven endeksinin 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.