Ege’de “Dünya Tiroid Günü” kapsamında kitapçık dağıtıldı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay’ın yürütücülüğünde geliştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırlanan “İyileşmeye Giden Yolum” adlı kitapçık, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın da katılımıyla hastalara dağıtıldı. Dünya Tiroid Günü’nde ilgili bilim dallarıyla farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyleyen Rektör Budak, kitapta hastaların iyileşme yolunda yaşadıkları anılara yer verildiğini kaydetti.

EÜTF Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay’ın yürütücülüğünde geliştirilen sosyal sorumluluk projesiyle tiroid, paratiroid ve böbreküstü bezi kaynaklı hastalıklarla tedavi süreçlerine dikkat çekilmeye çalışıldı. EÜTF Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanlık Öğrencisi Dr. Tolga Girgin ve EÜ Hemşirelik Fakültesi Öğrencisi Ceren Taşan’ın da yer aldığı projede, hastaların iyileşme süreçlerinde yaşadıkları anıları bir kitapçıkta toplandı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın katılımıyla “Dünya Tiroid Günü” kapsamında, EÜTF Hastanesi girişinde düzenlenen programda “İyileşmeye Giden Yolum” adlı kitapçık, konuyla ilgili bilim dallarından öğretim üyeleriyle hasta ve hasta yakınlarına dağıtıldı. Öğrencilerin hocalarıyla sosyal sorumluluk projelerinde yer almasından büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Rektör Budak, “Akademik çalışmalar kadar sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyoruz. Vatandaşlarımızda farkındalık oluşturmak, çalışmalarımızın onlarla paylaşılması çok önemli bir nokta. Özer Makay hocamız ve öğrencilerimizin örnek bir çalışmayla ortaya çıkardıkları kitapçık, hastalarımızda farkındalık oluşturacaktır. Tiroid, paratiroid ve böbreküstü bezi hastalıklarında tedavi süreçlerini yaşayanların anılarını okuyacaklar. Projede emeği geçenlere ve katkıda bulunan hastalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“TİROİD HASTALIKLARI SIK GÖRÜLÜYOR”

Ege Üniversitesi Yönetimi ve Endokrin Konseyi olarak toplumda oldukça sık görülen tiroid hastalıklarına dikkat çekmek istediklerini kaydeden Prof. Dr. Makay, “Tiroid hastalıkları toplumda sık görülüyor. Bunlar, hem tiroid bezinde hormonal değişikliklere sebep olan hastalıklar, hem de tiroid kanseri. Bir kısmı da ailesel geçişli olma özelliğindedir. Bu nedenle de toplumun tiroid bezi konusundaki duyarlılığının artması önemli. Bu bağlamda hastane girişinde kurduğumuz standımızda, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, hastalarımızın anılarının yer aldığı ve öğrencilerimizle hazırladığımız ‘İyileşmeye Giden Yolum’ adlı kitapçığın dağıtımını gerçekleştirdik. Tiroid hastalıklarıyla ilgili ameliyat olacak hastaları cesaretlendirmeyi amaçladık. Dünya Tiroid Günü kapsamında bunu ücretsiz olarak dağıttık. Kitapçığa anılarını aktaran hastalarımızdan da etkinliğimize katılım oldu. Her zaman yanımızda olup bizleri destekleyen Rektör Hocamıza ve kitapçığın oluşumunun her aşamasına katkı veren hastalarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.