Ege Üniversitesi, ‘Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda yükselişini sürdürüyor

EÜ, Türkiye’den 212 kurum arasında 7’nci devlet üniversitesi olarak yer aldı

İspanya merkezli Cybermetrics Lab’ın bir girişimi olan Webometrics tarafından yapılan “Google Akademik Profillerinde Alıntılara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması”nda Ege Üniversitesi, Türkiye’den 212 yükseköğretim kurumu arasında 7’nci devlet üniversitesi oldu.

Kurumların küresel performansının, göstergelerinin web içeriklerinin miktarı ve kalitesiyle ölçülebildiğini savunan kuruluşa göre Ege Üniversitesi, bu yıl 31 bin 521 dünya üniversitesi arasında bin 66’ncı basamağına yerleşti. Dünya üniversitelerinin yanı sıra bölgelere göre web varlığı ve görünürlüğü değerlendirmesi de yapan Webometrics, Orta Asya bölgesinde bin 353 kuruluşu değerlendirdi. Buna göre Orta Asya bölgesinde 45’inci olan Ege, ulusal sıralamada da 7’nci oldu.

Webometrics 2022’de, en çok alıntı yapılan araştırmacıların kurumsal elektronik posta adresleri üzerinden açık kaynaklarına ulaşılarak “Google Akademik Profilleri” tespit edildi. Açık kaynak değerlendirmesine göre EÜ, bölge ülkeler içerisinde 32’nci, dünyada 681’inci ve ulusal değerlendirmede ise 7’nci sırada yer aldı.

“Araştırmacılarımız güncele ve geleceğe yönelik yayınları ile öne çıkıyor”

Üniversitelerin eğitim öğretimden sonraki en önemli misyonunun nitelikli bilimsel araştırma ve bilimsel yayın yapmak olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Kaliteli yayın ve araştırma; yetkin araştırmacılar, donanımlı laboratuvarlar ile bilim üretme atmosferinin hakim olduğu üniversitelerde yapılmaktadır. Son dönemde belirlediğimiz yol haritası, stratejik plan ve gelecek projeksiyonumuz doğrultusunda Ege Üniversitesinde oluşturduğumuz bilim üretme ekosisteminin etkisi pek çok alanda olduğu gibi araştırma ve yayın alanlarında da başarıya dönüştüğünü görüyoruz. Üniversitemiz araştırmacıları tarafından başta ülkemizin öncelikli alanları olmak üzere geniş bir yelpazede nitelikli çalışmalar yürütülüyor. Genç bilim insanlarımız, yetkin araştırmacılarımızın riyasetinde uzun yıllardır çalışılan konulardan ziyade güncel konular üzerine yoğunlaşarak önemli bilimsel yayınları literatüre ve bilime kazandırıyor. Bu yayınlar, akademik profiller ve veri tabanları üzerinden de erişime açılarak bilim dünyası ile paylaşılıyor. İspanya merkezli Webometrics’in Google Scholar Citations veritabanı üzerinden akademik profilleri inceleyerek dünyanın en iyi üniversitelerini değerlendirdiği sıralamada Ege Üniversitesi, Türkiye’den 212 kurum arasında 7’nci devlet üniversitesi olarak yer aldı. Bilim üretme motivasyonumuza, heyecanımıza katkı veren akademisyenlerimizi tebrik ediyorum. Bundan sonra da aynı azim istek ve kararlılıkla çalışmaya, üretmeye bilimsel araştırma ve nitelikli yayın yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Üniversitelerin açık erişime sahip kaynakları değerlendirildi

Dünya sıralamalarında yer almanın web dünyasının açık erişiminden geçtiği düşüncesiyle yola çıkan Webometrics, Google Scholar Citations veritabanı üzerinden akademik profilleri inceliyor. Üniversitelerin açık erişime sahip kaynaklarını değerlendiren kuruluş; güvenilir, çok boyutlu, güncel ve faydalı bilgiler sağlamak için her altı ayda bir bağımsız, nesnel, ücretsiz ve açık bilimsel verileri analiz ediyor. Üniversite tarafından üretilen bilgiye açık erişimi teşvik eden Webometrics, sıralamanın geliştirilmesi için en iyi stratejinin, web içeriğinin miktarını ve kalitesini artırmaktan geçtiğini savunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.