Ege Üniversitesi aday öğrencileri ağırladı

Ege Üniversitesi (EÜ), “14. Tercih Günleri” programı kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite adaylarını kampüste ağırladı. Üniversite tercihi yapacak aday öğrencilere, üniversitenin sunduğu eğitim öğretim, araştırma geliştirme hayatı; sosyal, kültürel, sanatsal, sportif olanakları ile barınma, beslenme ve ulaşım imkânları hakkında bilgi vermek amacıyla 14’üncüsü gerçekleştirilen Tercih Günleri Ege Üniversitesi Büyük Spor Salonunda başladı. Program kapsamında aday öğrencilere üniversitenin akademisyenleri tarafından ilgi duydukları bölüm ve fakülteler hakkında detaylı bilgi veriliyor.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinlik, bu yıl hem çevrimiçi hem de yüz yüze olarak düzenlendi. Etkinliğe öğrenciler ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Büyük Spor Salonunda fakülteler ve yüksekokullar tarafından kurulan tanıtım stantlarında öğrenciler, Ege Üniversitesi hakkında merak ettikleri tüm soruların cevaplarını aldı.

Stantları gezerek, üniversite adayları ve aileleriyle sohbet eden Rektör Budak, “Ege Üniversitesi olarak, üniversite eğitimine başlayacak olan gençlerimizin bilinçli tercihler yapmalarını sağlamak amacıyla Tercih Günleri etkinliği düzenliyoruz. Bu etkinlik aracılığıyla öğretim elemanlarımız tarafından gençlerimize; tercih edebilecekleri bölümler, iş imkânları, üniversitemizdeki eğitim, sağlık, ulaşım, sosyal yaşam, beslenme ve barınma gibi konularda bilgiler veriliyor. Aynı zamanda aday öğrencilerimiz ve öğretim görevlilerimiz birebir iletişim kurma fırsatı yakalayarak, akıllardaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyorlar. Şeffaf ve erişilebilir yönetim anlayışımız, öğrenci odaklı uygulamalarımızla üniversitemizde oluşturduğumuz huzurlu ve güvenli kampüs ortamımıza tüm aday öğrencilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

Aday öğrencilerin tercih listesi oluştururken göz önünde bulundurmaları gereken noktalara da dikkat çeken Rektör Budak, “Adaylar, tercihlerinde yer verecekleri üniversitelerin eğitim öğretim altyapısına, kampüs olanaklarına, akademisyen gücüne, sahip oldukları hem kurumsal hem de program akreditasyonuna, uluslararası akademik standartlara uyumuna, bilişim altyapısına, öğrencilerine yönelik pozitif uygulamalarına sektörlerle iş birliklerine, öğrenci topluluklarının yelpazesine sağlık, beslenme, barınma, ulaşım imkânlarına dikkat etmeliler” dedi.

“Hem bizim için hem de ailelerimiz için oldukça verimli bir etkinlik”

Tercih Günleri etkinliğinin gençler için faydalı olacağını ifade eden aday öğrenci İrem Öztürk, “Ege Üniversitesi Tercih Günleri etkinliğini hem biz aday öğrenciler hem de ailelerimiz için oldukça verimli buldum. Benzer etkinliklere kıyasla, stantlarda yalnızca öğrencilerin değil, öğretim görevlilerinin de yer alması hoşumuza gitti. Çünkü ailelerimizle birlikte akıllarımızda hiçbir soru işareti kalmayacak kadar kapsamlı bilgiler edindik. Etkinliğin benim gibi aklında soru işaretleri bulunan diğer adaylar için de epey faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Etkinliğe katılan aday öğrencilerden Ahmet Yılmaz ise “Gerek kampüs gerekse eğitim ve öğretim imkânları açısından Egeli olmaktan mutluluk duyacağımızı düşünüyorum. Etkinliğe geldiğimde edindiğim bilgiler de bunu doğruluyor. Stantlarda yalnızca öğrencilerin değil, hocaların da bulunması bizlere verilen değeri gösteriyor. Umarım gelecek sene ben de bir Egeli olarak buradaki stantlarda yer alabilirim” diye konuştu.

“İletişim Fakültesi teorik eğitimin yanında uygulama imkânı sunuyor”

EÜ İletişim Fakültesinin standında görev alan Arş. Gör. Ecenur Kaya Yıldırım, “Biz, 50 yılı aşkın tarihi olan, ulusal alanda akredite olarak kalitesini kanıtlamış ve uluslararası geçerli diploma imkânı sunan bir fakülteyiz. Teorik altyapıyı verebilecek donanımlı akademik kadronun yanı sıra; öğrencilerine Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi çatısı alındaki EÜ Televizyonu, Ege Ajans Haber Ajansı, Radyo Ege Kampüs gibi uygulama alan ve imkânları da sunuyoruz. Öğrencilerimiz; Erasmus, Farabi gibi değişim programlarından da yararlanabiliyor. Bu yıl tercih yapacak öğrencilerimizi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.