Dünyanın en iyi zeytinyağları Japonya’da belirlendi

Dünyanın en prestijli zeytinyağı yarışmaları arasında gösterilen Japan Olive Oil Prize 2022’de, sadece dünyanın değil, Türkiye’nin de en iyi zeytinyağları belirlendi.

İSTANBUL (İGFA) – Her yıl Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilen ve dünyanın en prestijli zeytinyağı yarışmaları arasında gösterilen Japan Olive Oil Prize (JOOP), 2022’nin en iyi sızma zeytinyağı ürünlerini ve ürünlerin kimliğini yansıtan en iyi tasarımları, Tokyo’da açıkladı.

Bu yıl 10. kuruluş yıldönümünü 21 farklı ülkeden 500 katılımcı ile kutlayan JOOP Zeytinyağı Ödülü ve JOOP Tasarım Ödülü jürilerinde, Uluslararası Jüri unvanlı zeytinyağı tadımcısı Birsen Pehlivan ve gıda tasarımına yönelik çalışmalarıyla tanınan endüstriyel tasarımcı Sibel Kutlusoy da Türkiye’yi temsilen görev aldı.

Titizlikle yürütülen tadımlar sonucunda Organik, Monovaryete, Blend ve Aromalı başlıklarında yarışan zeytinyağları içerisinde ülkelerinin en iyileri ve sınıfının en iyileri seçildi, ayrıca altın madalya ve gümüş madalya alanlar belirlendi.

Buna göre Hermus Memecik, Türkiye’nin en iyisi olurken, Türkiye’den toplam 35 üreticinin çeşitli ürünleri altın ve gümüş madalya ödülüne layık bulundu.

JOOP ÖDÜLÜ KAZANAN ZEYTİNYAĞLARI

Ülkelerinin En İyileri
Amerika Birleşik Devletleri: Truly – Corto Olive Co.
Arjantin: Establecimiento Olivum (Picual) – Establecimiento Olivum Sa
Fransa: 1ère Récolte – Parcelle 26 (hdmp)
Hırvatistan: Opg Rheos – Rheos Premium (Blend)
İspanya: Knolive Epicure – Knolive Oils, S.l.
İtalya: Crux – Fattoria Ambrosio
Portekiz: Gallo Azeite (Bio) – Gallo Worldwide
Tunus: Picholine High Polyphenols – Adonis Olive Oil
Türkiye: Hermus Memecik – Hermus Ltd. Şti.
Yunanistan: Iliada Kalamata Pdo Extra Virgin Olive Oil – Agrovim S.A.

En İyi Aromalı
Oleoastron Gourmet Evoo (rezene, defne yaprağı, biberiye ve kekik) –Sakellaropoulos Organic Farms / Yunanistan

En İyi Polifenol
Oro Di Rufolo (Elite) – AZ. AGR. ORTOPLANT SS / İtalya

Joop Tasarım Ödülü Kazanan Zeytinyağlarında birinci ve ikincilik İtalya’nın olurken, üçüncü Yunanistan oldu.

JOOP ÖDÜLÜ ALAN TÜRK ZEYTİNYAĞLARI

Türkiye’nin En İyisi Hermus Memecik – Hermus Ltd. Şti.olurken, sınıfının en iyileri de şöyle belirlendi:
Zagoda Arbequina – Zagoda Tarım A.Ş., Hermus Tirilye – Hermus Ltd. Şti., Hermus Ayvalık – Hermus Ltd. Şti., Hermus Memecik – Hermus Ltd. Şti., Çakırhan Gurme – Çakırhan Zeytin
Aden Bahçesi – Borlu Tarım İşletmeleri A.Ş., Lea Ultra Premium Zeytinyağı – Milanus Danışmanlık Granpa Gold – Tokuç Grup, Nermin Hanım Zeytinliği Arbequina – Gökduman Tarım Ltd. Şti., Navavera Yamalak Sarısı Early Harvest – Nova Vera Ltd. Şti., Hermus Domat – Hermus Ltd. Şti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.