Dünya Bisiklet Günü’nün açılışı TBMM’nin bahçesinde yapıldı.

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN: BİSİKLET

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun bisiklet kullanımının ve çevreye olan duyarlılığının artırılması yönünde Dünya Bisiklet Günü’nde düzenleyeceği etkinlikler Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesinde yapılan bisiklet turuyla başladı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Milletvekilleri ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Emin Müftüoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri kapsamında “Yaşanabilir bir Dünya İçin: Bisiklet” sloganıyla Meclis Bahçesi’nde düzenlenen TBMM Bisiklet Turu’na ilgi yoğun oldu.

Yediden yetmişe tüm Türk halkını bisiklet kullanmaya davet eden Türkiye Bisiklet Federasyonu, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Amaçlarını da destekliyor. Dünya Bisiklet Günü’nün açılış programında ilk olarak Türkiye Bisiklet Federasyonu başkanı Emin Müftüoğlu konuştu. Çevre dostu ve sıfır karbon bir ulaşım aracı olan bisikletin ülkemizin yurt dışına olan enerji bağımlılığını azaltacağını vurgulayan Emin Müftüoğlu, gerçekleştirilen bisiklet hareketinin Birleşmiş Milletler Küresel Kalkınma Amaçları’na da katkı sağlayacağını sözlerine ekleyerek: “Ülkemiz için çok önemli olan bisiklet sporunun yaygınlaştırılması, çevre ile dost ve yurtdışına enerji bağımlılığını azaltacak bir kullanım aracı olan bisiklet kullanımı hususunda, Gazi Meclis’imizin her konuda olduğu gibi bu konuda da toplumumuza örnek olmasından dolayı oldukça gururlu ve de heyecanlıyız“ dedi. Son olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop Dünya Bisiklet Günü ve bisiklet kullanımı hakkındaki konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından milletvekilleri ve konuklar TBMM bahçesinde düzenlenen “Yaşanabilir bir Dünya İçin: Bisiklet” sloganıyla Meclis Bahçesi’nde düzenlenen TBMM Bisiklet Turu ile 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü etkinliklerinin açılışı yapılarak, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Emin Müftüoğlu günün anlam ve önemine özel hediye verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2018 yılında kararla kutlanmaya başlanan Dünya Bisiklet Günü’nde, #benimbisikletim fotoğraf yarışması, bisiklet turları, güvenli bisiklet kullanımı ve trafik eğitimi ve sosyal medya hesaplarından yapılacak canlı yayınlarla bisiklet kullanımının kritik önemi vurgulanacak.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği gibi kurum ve kuruluşların da desteklediği etkinliklere Türkiye Bisiklet Federasyonu tüm bisiklet severleri davet ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.