Dubai Emiri Şeyh El Maktum’un kızı Prenses Latife yıllar sonra ortaya çıktı

2018 yılında ülkeden kaçmaya çalışan Dubai Emiri Şeyh El Maktum’un kızı Prenses Latife yıllar sonra ortaya çıktı.

Bu hafta tüm kullanıcılara açık iki farklı Instagram hesabından paylaşılan bir fotoğrafta görünen kadının, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Dubai Emiri’nin aylardır haber alınamayan kızı Prenses Latife olduğu ortaya çıktı.

Şubat ayı ortasında BBC Panorama, Prenses Latife’nin Dubai’de “esir tutulduğunu ve hayatından endişe ettiğini söylediği” bir video kaydını paylaşmıştı.

Prenses Latife’nin bir arkadaşı, BBC Türkçe’ye, fotoğrafta ortada görünen kadının Latife olduğunu doğruladı.

BBC, eldeki verilerle fotoğrafın rastgele çekilmediği ve kazara paylaşılmadığı sonucuna ulaştı.

Latife’ye Özgürlük kampanyasından David Haigh, “Mücadelede olumlu ve muhtemelen çok önemli bazı gelişmeler oldu. Bu aşamada daha fazla yorum yapmak istemiyoruz, uygun bir zamanda daha detaylı bir açıklama yapılacaktır” yorumunda bulundu.

blank

NE GÖZÜKÜYOR

Fotoğrafta Prenses Latife ve beraberindeki iki kadın, Dubai’deki Mall of the Emirates (MoE), yani Emirlik Alışveriş Merkezi isimli bir alışveriş merkezinde otururken görülüyor.

Latife’nin BBC’ye bilgi veren arkadaşları, diğer iki kadını tanıdıklarını; bu kadınların Latife’nin yakınları olduğunu söyledi.

Fotoğraf Instagram’a veri içermeyecek şekilde yüklenmiş durumda. Yani yükleme zamanı ve saati görülmüyor; aynı zamanda fotoğrafın çekildiği yer ve zaman da tespit edilemiyor.

Görsel yönü değiştirilerek paylaşılmış. Ancak arkadaki sinemada reklamı yapılan filmin afişi görülebiliyor. Demon Slayer: Mugen Train isimli film, BAE’de 13 Mayıs 2021’de gösterime girmişti.

Görsel, Instagram’a 20 Mayıs Perşembe günü, fotoğraftaki diğer iki kadının hesaplarından yüklendi. Kadınlardan biri fotoğrafla birlikte “MoE’de arkadaşlarla güzel bir akşam” ifadesini paylaştı.

Fotoğrafta görünen diğer iki kadına ulaşan BBC, iki kadının da fotoğrafın çekildiği yer ve zamanla Latife’nin durumu ile ilgili sorulara yanıt vermediği aktarıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Kenneth Roth, BBC’ye “Fotoğrafın orijinal olduğunu düşünecek olursak Latife’nin hayatta olduğunun bir kanıtı. Bu da bir şey ancak bize kendisinin durumu veya özgürlüğüyle ilgili hiçbir bilgi vermiyor” yorumunda bulundu.

PRENSES LATİFE’YE NE OLMUŞTU

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un 2018’de ülkeden kaçmaya çalışan kızı Prenses Latife el Maktum, arkadaşlarına gönderdiği bir videoda, babası tarafından “rehin alındığını” ve hayatından endişe ettiğini söylemişti.

Şubat ayında BBC’nin Panaroma programına ulaştırılan videoda, Prenses Latife, Dubai’den kaçmaya çalıştığı gemide komandolar tarafından yakalandığını ve ilaçla uyutularak geri getirildiğini anlatıyor.

Gizli mesajların kesilmesi üzerine, Prenses Latife’nin arkadaşları konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler’in devreye girmesini istedi.

Dubai ve BAE adına daha önce yapılan açıklamalarda, Prenses Latife’nin ailesinin yanında ve güvende olduğu belirtilmişti.

Birkaç aylık bir zaman diliminde çekilen videoların, Prenses Latife’ye yakalandıktan yaklaşık bir yıl sonra gizlice verilen bir cep telefonuyla kaydedildiği belirtiliyor.

Prenses Latife, videoyu “villa hapishane” dediği evin banyosunda kaydettiğini, pencerelerinde parmaklıklar bulunun evde kapısında kilit olan tek yerin burası olduğunu anlatıyor.

Şeyh Muhammed, Prenses Latife ve üvey annesi Prenses Haya’ya yönelik muamelesi nedeniyle ağır eleştirilere uğramıştı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.