D&R, çocukların daha çok kitap okumasını teşvik ediyor

“Okuduğum Kitaplar Defteri” projesinin lansmanı D&R’da yapıldı.

Kültür, sanat ve eğlence ürünleriyle okuyan ve keşfeden bir toplumun oluşumuna katkıda bulunan D&R, çocuklarımızın daha çok okuması için Herkese Kitap Vakfı işbirliğiyle yeni bir projeyi hayata geçirdi. Herkese Kitap Vakfı’nın hazırladığı “Okuduğum Kitaplar Defteri”, D&R’da satışa sunuldu.

Çocukları okumaya teşvik edecek sosyal sorumluluk projesinin tanıtımı, 14 Ocak Salı günü D&R Kanyon’da gerçekleşti. Lansman etkinliğine D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ, Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, Burcu Hanif, Hülya Eltemur, Zeynep Üstünel, Başak Sayan ve Ali Aksöz katıldı. Proje kapsamında kitapseverler tarafından satın alınan her “Okuduğum Kitaplar Defteri”, bir çocuğun daha kitap okumasına katkı sağlayacak.

Kültür, sanat ve eğlence dünyası D&R, okuyan ve keşfeden bir toplum için sosyal sorumluluk projelerine destek vermeye devam ediyor. D&R’ın Herkese Kitap Vakfı işbirliği ile hayata geçirdiği kampanya kapsamında, “Okuduğum Kitaplar Defteri” D&R’da satışa sunuldu. Herkese Kitap Vakfı’na katkı sağlaması hedeflenen projenin tanıtımı, 14 Ocak Salı günü D&R Kanyon’da gerçekleşti D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ, Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, Burcu Hanif, Hülya Eltemur, Zeynep Üstünel, Başak Sayan ve Ali Aksöz de tanıtım etkinliğinde yer aldı. “Okuduğum Kitaplar Defteri”nden satın alanlar, Herkese Kitap Vakfı’na destek olarak bir çocuğun daha kitap okumasına katkı sağlayacak.

Herkese Kitap Vakfı’na gereken tüm desteği verdiklerini belirten D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ, “Türkiye’nin kitapçısı D&R olarak çok önemli görevlerimiz bulunuyor. Okuduğum Kitaplar Defteri projesinde yer almayı memnuniyetle kabul ettik. Yılda 70 bine yakın yeni kitap çıkıyor. Bu kitapların önemli bir bölümü D&R’da satışa sunuluyor. 200’e yakın mağazamızda Kitapcan kumbarası bulunuyor. Çalışanlarımız da bu konuya odaklı. Bugüne kadar köy okullarına pek çok kitap ulaştırdık. Ülkemizin geleceği için çok daha fazlasını yapmak gerekiyor. Projeye inanıyoruz, çocuklarımızı kitaplarla buluşturacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Etkinlikte konuşan Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, Türkiye’de kitap okuma konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Şenver, “Yapılan araştırmaya göre ‘Hiç kitap okumuyorum’ diyenler toplumun yüzde 58’ini oluşturuyor. ‘İlkokul öncesi kitabım olmadı’ diyen çocukların oranı yüzde 45. İnsanların yüzde 20’si ayda 1 kez kitap okuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 63’ü kütüphaneye hiç gitmemiş. Hiç dergi okumayanlar ise yüzde 79 oranında. Çocukların yüzde 9’u babasının kitap okuduğunu, yüzde 7’si ise annesinin kitap okuduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan yetişkinlerin yalnızca yüzde 7’si çocuğuna kitap okuduğunu söylüyor. Bu rakamları yükseltmemiz gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. D&R da bizlere destek oluyor. Bugüne kadar D&R mağazalarındaki Kitapcan bağış kumbaralarına 59 bin adet kitap bağışı yapıldı ve kitaplar 183 köy okuluna gönderildi. D&R’a ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Okuduğum Kitaplar Defteri

D&R mağazalarında satışa sunulan “Okuduğum Kitaplar Defteri”, Herkese Kitap Vakfı tarafından çocukların daha çok kitap okumalarını teşvik etmek amacıyla hazırlandı. Çocukların okudukları kitapların bilgilerini, kitaplara ait notlarını ve görüşlerini yazabilecekleri, kitapları özelliklerine göre puanlayabilecekleri eğlenceli bir hatıra defteri olarak tasarlandı.

D&R, çocuklarda kitap okumayı teşvik etmek ve sevdirmek amacıyla hayata geçirdiği proje ile kitap okumaya özendirmeyi, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler