Döviz açığı 10 milyar doları aştı!

BDDK verilerine göre, 24 Temmuz itibarıyla 3 kamu bankasının toplam döviz açığı 10 milyar doları aştı. Döviz açığının kanuni sınırının üzerinde seyrettiğini belirten ekonomist Murat Kubilay 'Herhangi bir kur artışı halinde büyük kamu zararı oluşabilir ve finansal sistem çatırdayabilir. Tehlikenin farkında mısınız?' dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 24 Temmuz itibarıyla 3 kamu bankasının toplam döviz açığı 10 milyar 148 milyon dolara ulaştı. Sözcü’nün haberine göre, açığın yasal özkaynaklara oranı yüzde 30,9 oldu.

“FİNANSAL SİSTEM ÇATIRDAYABİLİR”

Sosyal medya üzerinden paylaşım yapan ekonomist Murat Kubilay, kamu bankalarının döviz pozisyonu açıklarının yasal sermayelerine oranı, kanuni sınır olan yüzde 20’nin üzerinde seyrettiğine dikkat çekerek “Herhangi bir kur artışı halinde büyük kamu zararı oluşabilir ve finansal sistem çatırdayabilir. Tehlikenin farkında mısınız?” yorumunda bulundu.

Uzmanlar, dolar kurunu belirli bir seviyede tutmak için yapılan satışlar nedeniyle açığın arttığı ve kur artışına paralel olarak açık nedeniyle bankaların ciddi zarara uğradığını belirtiyor.

NE OLMUŞTU?

Kamu bankalarının döviz açığı, ilk kez 26 Haziran’da yüzde 20’lik yasal sınırı aşmış ve 6,7 milyar dolar olmuştu.

2006 tarihli BDDK yönetmeliğine göre, yabancı para net genel pozisyon/özkaynak standart oranının azami sınırının aşılması halinde, bankalar aşımın nedenlerini BDDK’ye belirli bir süre içinde bildirmek zorunda.

Haftalık oranlarda oluşabilecek aşım tutarının takip eden 2 hafta içinde giderilmesi zorunlu. Yönetmeliğe göre, bir takvim yılı içerisinde haftalık oranlarda, giderilen aşımlar dahil altı defadan fazla aşım gerçekleştirilemiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.