“Diziler ailece izlenemez hale geldi..”

Son zamanlarda yaptığı açıklamalarla basında adından sıkça söz ettiren Zarafet Eğitmeni, İlişki Uzamanı ve Aile Danışmanı Semra Binay, Televizyon ‘da yayınlanan dizilerin aile kavramını sarstığını ve her konuda duyarlı olan Rtük’ün (Radyo Televizyon Üst Kurulu)’nun harekete geçmesi gerektiğini belirterek çok tartışılacak bir konuyu gündeme getirdi.

Breaking News Turkey’den deneyimli gazeteci Savaş Uğurlu’ya özel açıklamalarda bulunan Binay, “Yurt dışına ihracatı yapılan ve ülkemizin uluslararası platformlarda tanıtımına katkı sağlayan dizileri tenzih ederek bazı dizilerde maalesef namus konusu örf ve adetlerimiz al aşağı ediliyor. Tv dizilerimiz batılı yaşamı örnekleyerek veya onların dizilerini birebir uyarlayarak Türk izleyicisi ile buluşturuluyor. Ancak müslüman ülkelerin örf adetleri ile örtüşmüyor. Ailecek izleyecek düzeyde değil birçoğu. Zina, cinayet,tecavüz,akraba ile ilişki,aldatma vs. dizilerde oldukça fazla görüyoruz.” dedi.

blank

“DİZİLER GENÇLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Dizi severlerin yıllardır dizilerde çarpık ilişkileri izlediğini bununda ahlaki ve dini çöküntüye sebep olduğunuda belirten Zarafet Eğitmeni, İlişki Uzamanı ve Aile Danışmanı Semra Binay sözlerine şöyle devam etti, “Türk aile yapısını derinden sarsmakta, gençleri olumsuz etkilemektedir. Aldatma ve boşanma oranlarını artırmakta, çarpık ilişkileri de yaygın hale getirmektedir. Son zamanlarda tv dızılerınde çok rahatsız edici bir durumu dile getirmek isterim. Düzenli dizi izlemem ama şu an iki diziye fırsat buldukça bakıyorum. Her ikisinde de şu anda anne-kız aynı adamla aşk yaşıyor. Diğer izlemediğim dizilerde kimbilir neler oluyordur? Ne yapılmaya çalışılıyor? Hani toplum ahlakımız? Bu subliminal mesajların, etik olmayan ilişkilerin normalize edilmesınin boyutu daha nereye uzanacak? Gündüz gelin kaynana yarışmaları, ne kadar iyi temizlik yapıyor, ne kadar iyi yemek yapıyor? Kadının Türk toplumundaki tek yeri gelin ve kaynana olmaktan ibaret gösteriliyor adeta. Yahut kadının cinayete kurban gittiğini irdeleyen programlar dolu.Şimdi ise boyut anne-kızın aynı adamla beraber olmasına vardı.Rtük,alkol ve tütün maddesini kollarken silahlanma, mafya, cinayet, sapkınlık konularında sessiz mi kalıyor? Ben bu dizileri izlerken ve gündüz kuşaklarındaki cinayet, sapkınlık türlü rezillikleri izlerken çocuğumdan utanıyorum. Bir çok aile de bu utancı yaşıyor çocukları ile tv karşısındayken. Ve bu tür programları izlemek bilimsel olarak bu olayların daha fazla yaşanmasına sebep oluyor. Bu tür programların yayın saatinin gece yarısından sonra verilmesi sağlıklı bir adım olacaktır.Duyarlı olmayı ve örf adetlerımızi korumayı eylemlerle gerçekleştirebiliriz sadece söylem ile bu mümkün olamaz.” dedi

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.