DİSK: Emeğin payı düştü, sermayeninki yükseldi

DİSK-AR’ın yayımlanan raporuna göre, Türkiye büyüyor ancak asıl üretici güç olan işçiler büyümeden payını alamadığı ortaya çıktı.

ANKARA (İGFA) – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2022’nin ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 7,3 büyümesinden sermayenin faydalandığını, işçilerin payının ise azaldığını açıkladı.

DİSK 2020’nin ilk çeyreğinde emeğin payının yüzde 39,1 olduğunu hatırlatırken bugün bu oranın yüzde 31,5’e düştüğüne dikkat çekti.

Aynı dönemde sermaye payı da yüzde 41,7’den yüzde 47,6’ya çıktı.

DİSK’in yayımladığı araştırmada, “2020 yılını 100 kabul ettiğimizde GSYH cari fiyatlarla 100’den 232’ye çıkarken, emeğin geliri 100’den 184’e çıktı. Sermaye gelirleri parasal olarak emeğin iki katı kadar artmış oldu” denildi.

2021 ve 2022 yıllarında üst üste emek gelirinin ortalama GSYH büyümesinin oldukça altında kaldığına dikkati çekilen raporda, “Sermaye geliri ortalama GSYH büyümesinin çok üzerinde arttı. Bu durum gelirin sınıfsal dağılımını kötüleştirdi. Bu süreçte COVID-19 salgınının bölüşüm ilişkilerini kötüleştirdiğini söylemek mümkündür. GSYH’den emeğin ve sermayenin aldığı pay 2020’den bu yana açılma eğilimi gösteriyor” ifadelerine yer verildi.

Araştırma bültenine PDF formatında ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

blank

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.