YouTube / gazetemag tv

DİKKAT! Yalnızlık sigara içmek kadar zararlı

Amerika Kanser Topluluğu, tüm yaş ve ırkları kapsayan yeni bir araştırma yayımladı. Araştırmaya göre yalnızlık sigara içmek kadar sağlığa zararlı, kalp krizi ve kansere neden olarak erken ölüme yol açıyor.

Yeni yapılan araştırmaya göre sosyal izolasyon erken ölüm riskini artırıyor. Araştırmada yalnızlığın siyahilerde kanser riskini iki katına çıkardığı, beyazlarda ise kanser riskini yüzde 84 oranında artırdığını belirlendi. Sosyal etkileşimin sağlıklı bir hayat için gerekli olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. İnsan teması olmadığında vücudun kan basıncı artar ve inflamasyon yükselir. Bu durum ileriki yaşlarda görülmesi beklenen sağlık problemlerinin oluşumunun hızlanmasına yol açıyor. Amerika Kanser Topluluğu tarafımdan yayımlanan araştırma, özellikle tatil dönemlerinde artış gösteren yalnızlığın ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne serdi.Yapılan araştırma sosyal izolasyonun her ırktan insan için somut zararlara yol açabileceğini gösteriyor.

Yüzyıllardır iletişimsizliğin iyi hissettirmediğini biliyorduk ancak bu araştırmaya göre yalnızlık sigara içmek kadar zararlı. Kassandra Alcaraz tarafından yürütülen araştırmada Kanser Önleme Araştırması’na kayıtlı 580 kişiden alınan veriler analiz edildi. Kişilerin kaç yakın arkadaşı olduğu, onlarla ne sıklıkla görüştüğü, evli, boşanmış ya da bekar olup olmadıkları analiz edilerek toplumdan ne kadar izole oldukları 0 ile 5 arasında sınıflandırıldı. Daha sonra kişilerin yaşadığı sağlık sorunlarını ve ölüm sebeplerini inceleyen uzmanlar sosyal izolasyonun kalp krizi ve kansere bağlı erken ölüm riskini atırdığını ortaya çıkardı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.