DİKKAT! Suyu yemek içmekten daha sağlıklı!

Su içmenin, hatta günde 8 bardak su içmenin faydaları üzerine çevrenizden çok şey duymuşsunuzdur ama bu kez suyu yemek ile ilgili bambaşka bir bilgi ile karşı karşıyayız.

Hürriyet’in sağlık servisinde verilen habere göre, uzmanlar, su oranı yüksek besinleri tüketmek eklemlerin kayganlaşmasını sağladığını ve dokuları nemli tuttuğunu söylüyor. Ayrıca vücudun ısısını düzeltiyor, sindirimi ve toksinlerin atılmasını sağlıyor.

Birçok güzellik uzmanı ayrıca cildin nemini koruyabilmesi için de faydalı.

Yaş ilerledikçe özellikle de 50 yaş üstünde vücut neminin yüzde 50’sini kaybediyor. Yediğimiz ekmeğin bile yüzde 33’ü sudan oluşurken salatalık, kabak, gibi sebzelerin neredeyse yüzde 95’i sudan oluşuyor.

Suyun Sırrı isimli kitabın da yazarı olan California Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Howard Murat, “Sağlıklı nemlendirme vücutta tuttuğunuz su ile alakalı, vücudunuzdan çıkıp giden su ile alakalı değil. Su içmenin yanlış bir tarafı yok ama önemli olan suyun hücreleri beslemesi. Eğer suyu sebzelerden de almazsak vücutta yeterli etkiyi yaratmaz ve ağrıyan eklemler, sürekli şiş bir karın ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Sudan zengin sebzeler tükettiğinizde vücut suyu daha yavaş emer ve vücudunuz daha uzun süre susuzluk çekmez.” dedi.

En çok içeren sebze ve meyveler:

* Göbek salata
*Dolmalık kabak
* Portakal
*Elma
* Patates
* Armut
* Domates
* Salatalık
* Kavun
* Karnıbahar
* Çilek
* Nar
* Ahududu
* Yaban Mersini
*Şeftali
* Havuç
* Kırmızı biber
*Turp
*Kereviz
*Brokoli
* Ispanak

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.