DİKKAT! Öfke, insanı fiziksel olarak en çok hasta eden duygu

Terapist Paul Emery’e göre günümüz insanın en büyük sorunu öfke. Ve öfke, insanı fiziksel olarak en çok hasta eden duygu.

İngiliz Terapist Paul Emery, bir çeşit duygusal detoks olarak nitelendirdiği QEPR yöntemi ile öfke, fobi, depresyon, sigarayı bırakamama, kilo verememe, yeme bozukluğu, aşk acısı, kronik mutsuzluk gibi duygusal sorunların yanı sıra boyun, bel ve baş ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarda da olumlu sonuç aldığını belirtiyor. Bu teknikle 2010’da “Dünyanın En İyi Spiritüel Terapisti” ödülünü alan Emery, İstanbul ziyaretinde NTV’ye konuştu.

Emery’ye göre günümüz insanının en çok hissettiği olumsuz duyguların başında öfke geliyor. “Bugünlerde çokça öfke görüyorum, herkes çok öfkeli” diyen Emery, öfkenin kaynağını şöyle açıklıyor: “İnsanlar geçmişte olmuş veya gelecekte olabilecek şeylerden dolayı öfkeli. Bütün dünyada şiddet ve savaş var, insanlar sürekli birbirlerine şiddet uyguluyor. Haberlere bakıyorsunuz, sinirleniyorsunuz. Dünyadaki olayları görmek insanları üzüyor ve kızgınlaştırıyor. Eğer bir konuda kızıp, bir şeyler yapabiliyorsanız bu iyidir ama bir şey yapamıyorsanız bu bir duygunun boşa harcanmasıdır.”

İnsanı fiziksel olarak etkileyen ve en çok hasta eden duygunun da öfke olduğunu belirten Emery, “Bu, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Baskıladığımız kızgınlık ve öfke en güçlü duygulardır. Bağırmak veya öfkemizi dışarı yansıtmak her zaman kabul edilmediği için bastırmak zorunda kalıyoruz. Ve beyin bunu fiziksel olarak yansıtıyor, dolayısıyla fiziksel hastalıklar ortaya çıkıyor” diyor.

Öfkenizi 1 dakikada kontrol altına alabilirsiniz

Peki yıkıcı sonuçlara dönüşmeden öfkeyi kısa sürede kontrol altına almayı sağlayacak bir ipucu verebilir misiniz? sorusuna ise Terapist Emery, “Bunun için özel terapi seansları yapıyorum. Ancak basit ama etkili bir teknikle bir insanın öfkesini bir dakikada gidermek mümkün” cevabını veriyor ve ekliyor: “Yapılması gereken; bir elin serçe parmağının üzerine diğer elin işaret ve orta parmağı ile aşağıya doğru basınç uygulamak. Öfkenizin yatıştığını hissedene kadar bu harekete devam etmek.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.