DİKKAT! Migrene karşı güneş gözlüğü kullanın

Yapılan birçok çalışma gösteriyor ki diğer mevsimlerle karşılaştırıldığında migren atakları yazın sık görülüyor. Sıcaklıktaki her 5 derecelik yükseliş migren atağının gelişme riskini yüzde 7 buçuk oranında artırıyor. Yaz migrenine karşı neler yapılmasını gerektiğini nöroloji uzmanı Dr. Nebahat Bilici anlattı.

Günümüzün önemli sorunlarından olan stres, hatalı beslenme, uykusuzluk ve yoğun bir tempoda çalışmak gibi etkenler migreni tetikleyen önemli faktörlerden. Bunlara bir de sıcak hava ve nem de eklenince yaz aylarında migren atakları kaçınılmaz oluyor. Yapılan birçok çalışma gösteriyor ki diğer mevsimlerle karşılaştırıldığında migren atakları yazın daha sık görülüyor. Yine çalışmalara göre; sıcaklıktaki her 5 derecelik yükseliş migren atağının gelişme riskini yüzde 7 buçuk oranında artırıyor. Sıcak havalarda yetersiz sıvı alımı ve terleme sonucunda oluşan aşırı sodyum kaybı, sıvı kaybına da neden olarak dolaşımı bozuyor ve migren atağının tetiklenmesine sebep olabiliyor. Artan sıcaklara karşı yapılabilecek bir şey olmasa da çeşitli önlemler alarak ataklardan korunmak veya atakların daha seyrek ve hafif gelmesini sağlamak mümkün. Acıbadem Kadıköy Hastanesi nöroloji uzmanı Dr. Nebahat Bilici, migrene karşı 10 öneride bulundu…

1-HAVA DURUMLARINI TAKİP EDİN
Hava durumu hakkında bilginiz olursa gezi planlarınız ve kıyafet seçiminizde daha doğru tercihler yapabilirsiniz.

2-GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ OLMADAN ASLA
Güneş ışınlarının yanı sıra deniz, havuz ve göl suyunun parlaması da birçok migren hastası için tetikleyici faktör olabiliyor. Özellikle araç sürerken ağaçların veya binaların arasından süzülen güneş ışınları migrenin tetiklenmesinde çok etkili. Bu nedenle dışarıda güneş gözlüğü olmadan dolaşmayın. Konturlu FL-41 renkli migren gözlüklerini tercih edebilirsiniz.

3-BOL SU VE KAFEİNDEN KAÇININ
Yaz mevsiminde aşırı nem vücuttaki sıvı seviyesini düşürüyor. Yaz aylarında sıvı kaybımızın sadece yarısını suyla giderebiliyoruz, kalan yarısı için su yeterli gelmiyor. Sıvı açığını kapatmak için en az su kadar meyve ve sebze tüketmek de önemli. Alkolü de azaltmak gerekiyor.

4-SICAKTA AÇIK HAVA SPORLARI YAPMAYIN
Susuzluğa ve fiziksel strese neden olabileceği için açık hava sporlarını güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 11.00-17.00 saatleri arasında yapmaktan kaçının. Bu etkinlikleri sabahın erken saatlerine veya gün batımına doğru kaydırın ya da içeri taşıyın. Yürüyüşünüzü sabahın erken saatlerinde veya akşam açık havada yapmaya da özen gösterin.

5-SERİN ORTAMLARDA KALIN
Yazın migrenden korunmak için eve kapanmak zorunda değilsiniz. Plaja veya pikniğe giderseniz, yakınlarda serinleyebileceğiniz bir dükkan, restoran veya araba arayın.

6-YAZ EĞLENCENİZİ DİKKATLİ SEÇİN
Bir 3D film, açık havada tenis maçı veya bir lunaparkta hız treni yolculuğu gibi yaz eğlenceleri için arkadaşlarınıza katılmaya hevesli olabilirsiniz ancak dikkat, bunlar migren hastaları için sorun yaratabiliyor. Dolayısıyla ışık, ısı ve fiziksel stres tetikleyicilerine duyarlıysanız bu tür etkinliklerden uzak durmanız çok önemli.

7-PİKNİKTE BU BESİNLERDEN KAÇININ
Piknik sofrası denildiğinde ilk akla gelen besinler sucuk, sosis, peynir ve lahana turşusu. Omega-3, magnezyum ve vitamin B2 takviyesi migrene karşı savunmanızı oluşturuyor. Dolayısıyla ızgara somon, salata ve zencefilli gazoz piknikte tercih edebileceğiniz doğru besinler arasında yer alıyor.

8-UYKU DÜZENİNE DİKKAT EDİN
Işığa maruz kalmak melatonin hormonunu baskılar dolayısıyla uyuyamazsınız. Kaliteli ve düzenli bir uyku ise migren ataklarını önlemede anahtar kural. Bu nedenle aynı saatte yatıp kalkmaya ve bu düzeni değiştirmemeye dikkat edin.

9-ANİ ISI DEĞİŞİMLERİNDEN UZAK DURUN
Çok sıcak bir ortamdayken aniden soğuk bir yere geçmeyin veya bunun tam tersini yapmayın. Çünkü ortamdaki 5 santigratlık ısı farkı migren atağının gelişme riskini yüzde 7.5 oranında artırıyor. Kontrolünüzde olan ev ortamında bu değerlere dikkat edin. AVM, kafe, restoran gibi klima derecesini kontrol edemediğiniz ortamlarda fazla bulunmamaya özen gösterin.

10- YOLCULUKTA SIK SIK MOLA VERİN
Yaz tatili ve yolculuk sebebiyle uyku düzeni ve beslenme alışkanlığındaki değişiklikler migren için tetikleyici. Yolculuğunuz uzun sürecekse sık sık mola vermeniz ve bol sıvı almanız yolculuğunuzu kolaylaştırır. Uçakla yoluculuk yapacaksanız, baş ağrısından kaçınmak için özellikle de uzun süren uçuş öncesinde melatonin takviyesi ve ağrı ataklarını gidermek için ağrı kesici almanız, uygun baş-boyun pozisyonu sağlamak için yastıktan faydalanmanız önemli.

GazeteMAG Arşiv Haberler