DİKKAT! Facebook kullanıcılarını webcam’den izleyebilecek

Facebook’un yeni patenti ile bilgisayarın webcam’i üzerinden ya da telefonunuzun ön kamerasından kullanıcıları izleyebileceği iddia edildi.

Sosyal medya devi Facebook bilimkurgu filmlerini aratmayacak bir özellik ile gündemde.

Facebook’un yeni algoritması kullanıcılar ile direkt iletişim kurmasa da, duygularını tahmin etmeye çalışıyor.

BI Insight’ın konuyla ilgili açıklamasına göre “yüz tanıma” algoritması için Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 2015 yılında patent aldı.

İddiaya göre, söz konusu patent sayesinde yüz tanıma algoritması telefonlarınön kamerayı kullanarak kullanıcıların yüzünü algılıyor ve duygularını tahmin etmeye çalışıyor.

Facebook’un bu hizmeti kullanıma sunup sunmadığına dair henüz resmi bir açıklama bulunmasa da bu sistemin kullanıcıların anı anına izlenmesine olanak sağlayacağı öen sürülüyor.

Başka bir deyişle iddiaya göre, Facebook kullanıcılarını telefon kameraları ve webcam’ler ile anı anına izleyebiliyor.

Söz konunu haberin basında yer almasının ardından sosyal medyanın en çok konularından biri haline gelen hadise facebok’un kurucusu Zuckerberg’in geçtiğimiz yıl webcam’ini bantlamasını yenidnen gündeme getirdi.

Zira geçtiğimiz yıl bir fotoğrafını paylaşan Mark Zuckerberg’in webcam üzerine bant taktığı görülmüştü.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.