gazetemag tv

DİKKAT! Çocukların yüzde 15’i oyun içi alışveriş için para çalıyor

Britanya’daki araştırma şirketi çocukların yüzde15’inin oyun içi alışveriş için ebeveynlerinden izinsiz para aldığını ifade ediyor. Ayrıca çocukların aldıkları paraların miktarı ise yüksek.

Kumar bağımlılığının neden olduğu zararlara dair çalışmalar yürüten kurumların kurduğu Gambling Health Alliance isimli ittifak, bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkisine dair dikkat çeken bir araştırma yürüttü.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 15’İ İZİNSİZ PARA ALIYOR

İttifakın yayımladığı raporda, Birleşik Krallık’taki çocuk oyuncuların yüzde 15’inin ganimet kutularına (lootbox) yönelik harcamalar için ebeveynlerinden izinsiz para aldığı ifade edildi. Rapora göre oyuncuların tahminen yüzde 11’i işlemi tamamlamak için ebeveynlerinin kredi kartlarını kullanıyor.

Video oyunlarının bazı tehlikelerine dikkat çeken organizasyon, ebeveynleri kumar bağımlılığı belirtileri göstermeye başlamamaları için ganimet kutuları içeren oyunları boykot etmeye çağırıyor.

MİKTARLAR YÜKSEK

Organizasyonun bulgularına göre çocuk oyuncuların yüzde 9’unun (her 10 çocuktan hemen hemen biri) ganimet kutuları için izinsiz aldığı para miktarı geri ödenemeyecek kadar yüklü.

Raporda ayrıca, üç genç oyuncunun ailesinin, ganimet kutularına harcanan para nedeniyle evlerini ipotek ettirmek zorunda kaldığı belirtildi. Araştırmaya katılanların yaklaşık 4’te birinin de (yüzde 22’si) oyun sırasında ortalama 100 eurodan fazla para harcadığı anlaşıldı.

“KAZANMAK İÇİN ÖDEME YAP” MODELİ

Independent’ın aktardığı araştırma kapsamında yöneltilen anket sorularını yanıtlayan çocuk oyuncular, ganimet kutularını satın alma gerekçelerini de sıraladı. Bu gerekçeler arasında oyunların “kazanmak için ödeme yap” modelini dayatması ve kutulardan çıkan değerli eşyaların son derece az olması yer aldı.

Organizasyona göre tüm bu özellikler, ganimet kutularının oyuncular üzerinde bağımlılık yaratmasına neden oluyor. Organizasyonun başkanı Stephenson, bu kutularının gençlerin zihinsel sağlığı ve finansal refahı üzerindeki etkilerine dair uyarılarda bulundu.

“KUMAR BAĞIMLILIĞI BELİRTİLERİYLE İLİŞKİLİ”

Söz konusu çalışmanın genel halkın küçük bir bölümünü temsil ettiğini söyleyen Stephenson’a göre ganimet kutularıyla oynama dürtüsü, bunları satın almak için yalvarmak, borç almak veya para çalmak gibi kumar bağımlılığı belirtileriyle ilişkili:

“Oyuncularla yaptığımız son anket, finansal maliyetin yanı sıra ruh hali değişimleri, uyku sorunları ve sosyal yaşamlarının etkilenmesi gibi klasik bağımlılık belirtilerine yol açabileceğini gösteriyor.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.