DİKKAT! Çocuk sahibi olmak iş imkanını azaltıyor

Yapılan bir araştırmada, çocuk sahibi olmanın kadın ve erkeklerin iş imkanını kısıtladığını gösterdi.

Gent ve Katolik Leuven Üniversite’lerinde görevli araştırmacıların ortaklaşa yaptığı çalışma, çocuk sahibi olmanın iş imkanı üzerinde etkisinin özellikle özel sektörde ortaya çıktığını, kamu ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ise belirgin bir ayrımcılık olmadığını gösterdi.

İş pazarının aktif olduğu bir dönemde bine yakın farklı öz geçmişle iş başvurusu yapan araştırmacılar Stijn Baert ve Nick Deschacht, iş başvurusunda çocuk sahibi olduğunu belirten erkek adayların, çocuğu olmayan adaylara göre mülakata çağrılma oranının yüzde 18 civarında düştüğünü gösterdi.

Araştırmacılar, tek çocuk sahibi olduğunu belirten kadınların, diğer adaylara göre mülakata çağrılma oranının ise yüzde 22 azaldığını ifade etti.

Kadın adaylarda, çocuk sayısının da belirleyici rol oynadığını belirten araştırmacılar, iki çocuk sahibi olan kadınların ise çocuk sahibi olmayan ya da tek çocuk sahibi olan kadınlara göre daha fazla iş imkanı olduğunu kaydetti. Araştırmacılar, bunun işverenin tek çocuklu ya da hiç çocuk sahibi olmayan kadınların yakın vadede hamile kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak hareket etmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.