Dijital para ilk kez açık artırmada kullanıldı

Dijital artist Mike Winkelmann’ın ‘Everydays: The First 5000 Days’ isimli dijital sanat eseri, Londra’daki müzayedede 69.3 milyon dolara satıldı. Eser, şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan dijital sanat eseri oldu. Ayrıca kripto paranın kullanıldığı ilk açık artırma oldu.

Jpg dosyası halinde satışa sunulan Mike Winkelmann imzalı dijital eserin, Londra’daki Christie’s Müzayede Evi’nde 69.3 milyon dolara satıldığı duyuruldu.

EN YÜKSEK FİYATLI DİJİTAL SANAT ESERİ

​’Everydays: The First 5000 Days’ isimli eser şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan dijital sanat eseri oldu. Bu satışla birlikte Beeple adıyla tanınan Winkelmann’ın ‘yaşayan en değerli üç sanatçı’ arasına girdiği belirtildi.

YAPIMI 13 YIL SÜRDÜ

Yapımı 13 yıl süren eser, Beeple ismiyle tanınan dijital artist Winkelmann’ın 1 Mayıs 2007’den 7 Ocak 2021’e kadar her gün çizdiği dijital görüntülerden oluşuyor.

Christie’s Müzayede Evi’nin yaptığı açıklamada eser, “Güncel olaylar hakkında kişisel yorumlar içeren fantastik, grotesk ve absürt resimlerden oluşuyor” şeklinde tanımlandı.

Güney Karolina’da yaşayan grafik tasarımcı Winkelmann, müzayede evinde yaptığı açıklamada “Şimdi kendimi politik bir karikatüristmişim gibi görüyorum” dedi. Winkelmann, “Eskiz kullanmak yerine, güncel olaylar hakkında gerçek zamanlı yorum yapmak adına en gelişmiş teknoloji olan 3D araçları kullanıyorum” ifadelerini kullandı.

BLOCKHAIN TEKNOLOJİSİ

Christie’s Müzayede Evi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, eserin kripto para birimi ile satıldığı ve bunun bir ilk olduğunu belirtildi.

Öte yandan kripto ile satış işlemi geçekleştirilen eserin, kripto para gibi değerli verilerin saklandığı blockchain teknolojisi ile kayıt altına alındığı bildirildi. Eser hakıındaki bilgiler de eseri satın alan ve ismi açıklanmayan kişiye aktarıldı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.