DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Çanakcı: ‘Döviz ihtiyacını karşılamanın tek yolu kalıcı yatırımları çekmektir’

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, gayrimenkul ve bireysel emeklilik yoluyla elde edilecek döviz karşılığında yabancı uyruklulara vatandaşlık verilmesini değerlendirdi. Çanakcı, Türkiye’nin döviz ihtiyacının ancak kalıcı yatırımlarla karşılanabileceğini savundu.

Yeni kriterlere göre taşınmaz alımı yöntemiyle vatandaşlık kazanma sınırı 400 bin dolar olarak belirlendi. Ayrıca bireysel emeklilik sistemine 500 bin dolar yatıran ve 3 yıl sistemde kalanlar da vatandaşlığa hak kazanacak. Bu yöntemlerin döviz ihtiyacını karşılayamayacağını söyleyen Çanakcı şu ifadeleri kullandı:

‘Vatandaşlık ve bireysel emeklilikle döviz ihtiyacı çözülmez’

“Döviz ihtiyacını karşılamanın tek yolu kalıcı ve doğrudan yatırımları ülkemize çekmektir. Ülkeye fabrika ve tesis yatırımı çekemezseniz, kendi yatırımcımızın kaçmasına sebep olursanız, vatandaşlık ve bireysel emeklilik yoluyla döviz bulmak için çabalar durursunuz. Ne yazık ki hükûmet paramızın değerini yerle bir etti. Vahim yanlışlarda ısrar ederek paramızın, pasaportumuzun, vatandaşlığımızın değerini düşürdü.”

‘Vatandaşlık, gayrimenkul hileleriyle daha da ucuzluyor’

Çanakcı ayrıca konut fiyatı hilelerinin yapılmasından da endişe duyduklarını söyledi. Ekspertiz raporlarını Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne (TDUB) üye gayrimenkul değerleme uzmanlarının düzenlediğini hatırlatan Çanakcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“TDUB, bağımsızlığın ortadan kalkmaması ve art niyetli raporların düzenlenmemesi için ekspertiz raporlarının algoritma şeklinde sistematik olarak dağıtılmasını sağlamıştı. Ancak baskılar sonucu algoritma işlemi iptal edildi. Yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul değerleme uzmanı veya şirketi seçmesinin yolu açıldı. Böylece gayrimenkullerin satış bedeli çok daha yüksek gösteriliyor ve vatandaşlık mevzuatta görünenden daha düşük bir fiyata kazanılıyor. Vatandaşlık, bu tür gayrimenkul hileleriyle daha da ucuzluyor. DEVA Partisi olarak konunun bu boyutunun da yakından takipçisi olacağız.”

‘KKM hesaplarından aldıkları dövizleri arka kapıdan sattılar’

“Kur korumalı mevduatlardan ve ihracatçıların zorunlu devirlerinden aldıkları dövizleri arka kapıdan sattılar. Biz, 130 milyar dolar meselesinin cevabını henüz alabilmiş değiliz. Üstelik 17 Aralık 2021’den beri yaklaşık 30-40 milyar doları daha arka kapıdan sattılar. Peki, Merkez Bankası’nın döviz rezervinde bir iyileşme var mı? O da yok. Sisteme döviz girmiyor. Hatta sistemden döviz çıkıyor.”

‘Para politikasını öldürdüler’

“Hatırlayın, ‘Parayı pul edersek cari fazla veririz’ dediler. Ne oldu? İlk iki aydaki cari işlemler açığı rekor düzeyde. Dış ticaret açığı, yıllık yüzde 130 artışla rekor düzeyde. Doğrudan sermaye girişi yok. Risk primi tarihî rekor kırdı. Para politikasını öldürdüler. Türkiye’yi kamu açığı ve cari açık ile karşı karşıya bıraktılar. Böyle bir dengede Türk lirasına itibar ve istikrar kazandırılamaz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.