Değeri 1,5 milyon dolar! Ölü balinanın karnından hazine çıktı!

Yemen’de balıktan dönen balıkçı teknesinin bulduğu ölü balinanın karnından 1.5 milyon dolar değerinde hazine çıktı. Balıkçılar kötü koku nedeniyle şüphelendikleri balinayı kıyıya taşıdı. Ölü balinanın karnını açan balıkçılar servete kondu. İşte bir kasabayı zengin eden ilginç olay…

Yemende yaşanan olayda 35 kişilik balıkçı teknesi dönüş yolunda bir ölü İspermeçet balinası ile karşılaştı. Balinadan gelen kötü koku balıkçıları şüphelendirdi ve balinayı kıyıya taşımalarına neden oldu. Balina cesedinden gelen kötü koku nedeniyle balıkçılar midesini açmaya karar verdi. Kestikleri balinanın karnında parfüm endüstrisinde kullanılan 127 kilogram akamber tespit eden 35 kişilik balıkçı grubu, 1,5 milyon dolar kazandı.

blank

HER ŞEY KÖTÜ KOKU İLE BAŞLADI

Balina cesedinden gelen kötü koku sebebiyle ‘bu balinada bir şey var’ düşüncesine kapılan balıkçılar, cesedi sahile götürüp içine bakmak istedi.

Küçük bir tekneyle cesedi kıyıya sürükleyen balıkçılar balinayı kestiklerinde, cesedin karnında ‘hazine’ buldu.

İspermeçet balinasının karnında katı balina kusmuğu olarak bilinen ve parfüm yapımında kullanılan 127 kilogram akamber bulan balıkçılar, bunu 1,5 milyon dolara sattı.

“KOKUSU ÇOK HOŞ DEĞİLDİ, AMA ÇOK PARA KAZANDIK”

Balıkçılardan biri BBC’ye verdiği demeçte, “Yaklaştığımız anda çok güçlü bir koku vardı ve bu balinada bir şey olduğu hissine kapıldık” derken, “Balinayı bağlamaya, kıyıya çıkarmaya ve karnının içinde ne olduğunu görmek için onu kesmeye karar verdik. İçinde akamber bulduk ve kokusu çok hoş değildi, Ama çok para” ifadelerini kullandı.

Akamber, ‘altın kusmuk’ ve ‘yüzen altın’ olarak adlandırılırken, uzun yıllar boyunca ispermeçet balinalarının bağırsaklarında gri veya siyah renkli mumsu bir madde üretmek için oluşurken parfüm endüstrisinde kokunun etkisini artırmak için kullanılıyor.

KİMİ BALIKÇI EV ALIRKEN KİMİLERİ DE EVLENMEYİ PLANLIYOR

Bölge gazetelerinden Middle East Eye, El-Khaisah köyündeki balıkçıların, buldukları 127 kilogramlık akamberden elde edilen 1,5 milyon doları bölüştüğünü, balıkçılardan birinin ev aldığını, bazılarının evlenmeyi planladığını ve sonuç olarak yoksulluktan kurtulduklarını yazdı.

Bir El-Khaisah köyü sakini de, “Akamberleri sattıklarında bize para yardımında bulundular ve bazı ailelere ilaç yardımında bulundular” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.