Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi sivil anayasaya kavuşturacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizi, ruhunu 12 Eylül vesayetçilerinin üflediği darbe mahsulü mevcut anayasadan kurtarma irademiz bakidir. İmkân bulduğumuzda, ülkemizi sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir Anayasaya mutlaka kavuşturacağız.” dedi.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en köklü kurumlarından olan Danıştay’ın 154. kuruluş yıl dönümünü tebrik etti.

İdari Yargı Günü’nde, Şurayı Devlet’ten bugüne Danıştay’da görev yapan tüm hakimleri ve personeli şükranla anan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini üstlenen Danıştay’ın, devletle vatandaş arasındaki ihtilafların hukuk marifetiyle çözümünü sağladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’ın ifa ettiği bu kritik vazifenin hukuk devleti ilkesinin gerçek manada ve tüm unsurlarıyla hayata geçmesi manasına geldiğini belirtti.

Verdiği kararlarla alt derece mahkemelerine yol gösteren Danıştay’ın, her kademede hukukun, Anayasaya ve yasalara uygun şekilde işlemesini temin ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet adına karar veren yargı kurumunun, her kademesiyle bu onurlu sorumluluğu özellikle kendine yakışır konumda olmasını sağlamak için gayret gösterdiklerini vurguladı.

Yeni bir anayasa için TBMM bünyesinde defalarca teşebbüste bulunduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hukuk devleti ilkesinin, demokrasinin olmazsa olmaz şartı olduğuna dikkati çekerek, “Geçmişte hukuka aykırı pek çok tarize, tacize, cezaya muhatap olmuş bir siyasetçi olarak ülke yönetimine geldiğim günden beri Türkiye’nin hukuk devleti niteliğini güçlendirmenin mücadelesini veriyorum” dedi.

Hatta bunun için Meclis’te tüm partilerin eşit üye katılımıyla bir komisyon kurulmasına öncülük ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maalesef bu teşebbüsümüz, muhalefet partilerinin süreci tıkayan, uzlaşmaz tavrı sebebiyle akamete uğradı. Geçtiğimiz yıl yeni bir anayasa için tekrar harekete geçtik. Kendi hazırlıklarımızı yürütürken muhalefet cenahından da ortaya en azından bir metin teklifi koymasını bekledik. Aradan geçen bunca zamana rağmen önümüze, üzerinde konuşabileceğimiz herhangi bir metin gelmedi. Biz de kendi hazırlığımızı beklemeye almak mecburiyetinde kaldık. Ancak milletimizi, ruhunu 12 Eylül vesayetçilerinin üflediği darbe mahsulü mevcut anayasadan kurtarma irademiz bakidir. İmkân bulduğumuzda, ülkemizi sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir Anayasaya mutlaka kavuşturacağız” diye konuştu.

“ANAYASADA KAPSAMLI DEĞİŞİKLİKLER OLDU”

Bu süreçte Anayasada pek çok değişiklikler de yapıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’nın 134 hükmünün geçen 20 yıl boyunca değiştiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların bir kısmının uluslararası sözleşmelere uyum amaçlı iken bir kısmının da Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve daha sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş gibi oldukça kapsamlı değişiklikler olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, sadece anayasayla sınırlı kalmadıklarını, ülkedeki temel kanunların neredeyse tamamını hem çağın gereklerine uygun hâle getirecek hem de demokrasi ve özgürlük alanlarını genişletecek şekilde yenilediklerini belirtti.

“ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU SİSTEMİNİ KURDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli bir imkân olan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru sistemini kurduklarını anımsattı. Anayasa ve kanunun değişmesinin ne Türkiye’ye mahsus olduğuna ne de olumsuz karşılanması gereken bir durum olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanunların doğruluğu kadar kanun uygulayıcıların niteliğinin de adaletin tecellisinde hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

YouTube video

Bu anlayışla yargı teşkilatının insan gücü kalitesini ve donanımını artırmak için bilindiği üzere hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yargının tüm kademelerinde toplamda 3 yıl süreyle yardımcı sıfatıyla görev yapacak hakim ve savcılarımız böylece sisteme bütünüyle hakim olacaktır. Bir anlamda ahilik geleneğimizin temelini oluşturan usta-çırak sistemini yargıya da taşıyoruz. Bu yeni sistemi çok yakında fiilen başlatıyoruz. İnşallah, önümüzdeki dönemde devletin başı ve yürütmenin temsilcisi olan Cumhurbaşkanı ile millî iradenin temsilcisi Meclisimizle ve millet adına karar veren yargımızla ülkemizi her alanda daha ileriye götürmeyi sürdüreceğiz. Danıştayımızın da bu çerçevede üstlendiği hayati fonksiyonla Türkiye’nin demokratikleşmesine, büyümesine, gelişmesine katkıda bulunmaya devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’in açılış konuşmasını yaptığı törende, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Sayıştay Başkanı Metin Yener, milletvekilleri ve çok sayıda davetli yer aldı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.