Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan’la birlikte ilerlemeye devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava savunmadan denizaltı savunmaya kadar her türlü askerî görev icra edebilecek 4 geminin teslimatlarının 2023 yılı Ağustos ayından başlayarak 6’şar ay arayla yapılacağını kaydetti.

ANKARA (İGFA) – Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Badr, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Muhammed Israr Tareen ile diğer yetkililerin katıldığı törenle Karaçi Tersanesi’nde denize indirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan MİLGEM Projesi üçüncü gemisini denize indirme törenine video mesaj gönderdi.

İletişim Başkanlığı tarafından aktarılan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Türkiye tarafından geliştirilen en modern silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin üretim süreçleri, planlandığı şekilde yürüdüğünü kaydetti.

Türkiye ve Pakistan arasında kökleri derinlere inen tarihî bağlara vurgu yapan Erdoğan, “Savunma sanayii alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM Projesi’ni daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum” dedi.

Pakistan’ı, dünyanın önde gelen coğrafyaları arasında yer alan Güney Asya’nın en stratejik konuma sahip ülkesi olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, birlikte ilerlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Projenin bir diğer gemisi Kaibar’ın da eylülde İstanbul’da suya indirileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz tarafından geliştirilen en modern silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçleri planlandığı şekilde yürüyor. Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askerî görev icra edebilecek bu 4 geminin teslimatları 2023 Ağustosu’ndan başlayarak 6’şar ay arayla yapılacak. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var. Bunları da aşama aşama hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek, ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız. Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak, devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.