Cumhurbaşkanı Erdoğan: Demokrasinin altını hiç kimse oyamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi’nde 27 Mayıs Darbesi’nin 62. yılı vesilesiyle düzenlenen “Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor” temalı anma programında konuştu. Erdoğan, “Artık bu millete hizmet edenlerin kılına kimse dokunamaz, demokrasinin altını hiç kimse oyamaz” dedi.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki anma töreninde konuştu.

Erdoğan, darbeler sebebiyle ülkenin ekonomik kalkınmada telafisi zor bedeller ödemek zorunda kaldıklarını söyledi.

2001 krizinin 28 Şubat müdahalesinin en acı sonuçlarından biri olduğunu belirterek, “Darbecilerin yıkıcı etkisi sadece ekonomide olmadı. Asıl tahribat adalet sisteminde yaşandı. Milli iradeye yönelik teşebbüslerin bir diğer kaybedeni de sivil siyasettir. Camilere vurulan kilit ilk kez Menderes döneminde açıldı. Menderes sadece millete hizmetleriyle değil dürüstlüğüyle, çalışkanlığıyla, terk etmediği nekazetiyle de gönülleri fethetmiştir” dedi.

Ülkesi ve milleti için hizmet üreten siyasetçiler kimi zaman darbeciler aracılığıyla tehdit edildiğini kaydeden Erdoğan, “27 Nisan bildirisinden Cumhuriyet mitinglerine, Gezi Olayları’ndan 17-25 Aralık’a kadar defalarca biz de sindirilmek istendik. Kefenimizi giyerek çıktığımız bu kutlu yolculukta tehditlere, şantajlara hiçbir zaman boyun eğmedik. Milletimizle beraber tarihimizin en büyük demokrasi zaferlerinden birine 15 Temmuz’da imza attık” diye konuştu.

Erdoğan, “CHP Genel Merkezi tıpk 27 Mayıs’ın arifesinde olduğu gibi bugün de yalanın iftiranın ve fitnenin merkezi olmuştur” dedi.

Konuşmasında muhalefete de göndermelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’nin başındaki zat, milletin şanlı direnişini az önce de ifade ettiğim gibi televizyon karşısında keyif kahvesi içerken izlerken biz milletin emanetini, ülkemizin istiklalini korumak için Erol Olçok gibi yol arkadaşlarımızı, Abdullah Tayyip gibi daha 16 yaşındaki körpe delikanlılarımızı şehit verdik. Darbe gecesinden önce ne diyordu? Tankın üzerine ilk ben çıkarım. Fakat tankları görünce kuyruğunu kıstırıp kaçan CHP’nin başındaki zata rağmen bu ülkeyi FETÖ’cü alçaklara teslim etmedik” dedi.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’E GÖNDERME: FOYALARI ORTAYA ÇIKACAK

“15 Temmuz gecesi millet can derdindeyken, Bay Kemal’in kimlerle pazarlık yaptığı da ortaya çıkacaktır” diyen Erdoğan, “Elbet gün gelecek, gündemde seçim yokken ‘Temmuzda Başbakan olacağım.’ diye ortalıkta salınanların foyaları da ortaya dökülecektir. Elbet gün gelecek FETÖ’cü hainlerin söylemiyle 15 Temmuz destanını lekelemeye çalışanları kimlerin tuttuğu da ortaya çıkacak” diye konuştu.

YouTube video

“VESAYETÇİ İZLERİNİ SİLMEYE ÇALIŞTIK…”

“Bu adanın her zerresine sinmiş vesayetçi izlerini silmeye çalıştık” diyen Erdoğan, “Yaslı Ada Yassıada ardından da Demokrasi ve Özgürlükler Adası oldu. Özellikle hukuk fakültesi öğrencilerimizin stajlarını farklı şekilde yapmalarını arzu ediyoruz. Demokrasi ve Özgürlükler Adasıyla burayı yeni bir hüviyete ve görünüme kavuşturduk, demokrasimizi de ağır bir yükten kurtarmış olduk. Demokrasi ve Özgürlükle Adası’nı milletimizin darbelere karşı direnişinin sembolü haline dönüştürdük. İlk önce Türk Cumhuriyetleri’nin burada güzel bir zirvesini yaptık. Şimdi bunu daha geliştireceğiz ve genişleteceğiz. Burası istikbalimizin teminatı gençlerimiz için bir nevi okul işlevi görüyor” diye konuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.