Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei, Altın Koza Film Festivali’ne konuk oluyor!

Çin sinemasının usta yönetmeni; Chen Kaige, Zhang Yimou ve Jia Zhangke gibi dünya çapındaki yönetmenlerin hocası Xie Fei, Türkiye’de ilk kez 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ne konuk oluyor.

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödüllerini alan usta yönetmen, bugüne kadar birçok uluslararası ödüle de layık görüldü. Filmlerinin toplu gösterimi Türkiye’de ilk defa, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak olan Xie Fei’ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü de takdim edilecek.

blank
Xie Fei

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, usta yönetmenleri festival izleyicisiyle bir araya getiriyor. Türk sinemasının önemli gündemlerinden birini yaratan festivalde bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei’ye verilecek.

Halen Beijing Film Akademisi’nin kıdemli profesörlük görevine devam eden ve Chen Kaige, Zhang Yimou ve Jia Zhangke gibi günümüzün en başarılı yönetmenlerini yetiştirmiş olan Xie Fei festival kapsamında düzenlenecek masterclass’ta; Çin sinemasını bugünkü başarısına ulaştıran süreci ve sinema anlayışını anlatacak. Usta yönetmen Fei’nin; Altın Ayı ödüllü “Güzel Kokulu Ruhlar Gölünün Kadınları/The Women from the Lake of Scented Souls”, Gümüş Ayı ödüllü “Siyah Kar/Black Snow” ve Montreal ve Shanghai film festivallerinde En İyi Yönetmen ödüllerini kazandığı “Bir Moğol Masalı/A Mongolian Tale” filmleri de festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Xie Fei, uzun kariyerinin büyük bölümünü sinema eğitimine adamış olsa da kendisine uluslararası ün kazandıran dokuz uzun metrajlı filme imza atmıştır. Çoğunlukla romanlardan uyarlanan filmleri, seyirciye, modern Çin’in günlük yaşamında karşılaşılan zorlukların farklı katmanlarını görme ve anlama fırsatı verirken, sinemaseverlere eşsiz bir sinema estetiği de sunmuştur. Filmleri dünyaca ünlü festivallerde prömiyer yapmış ve ödüller kazanmıştır. Xie Fei, hem Çin hem de uluslararası alanda en sık ödüle layık görülen sinemacılardan biridir.

Fei’nin özellikle kadın karakterlerine geliştirdiği duyarlı yaklaşım, onların zor şartlar altında daha iyi bir yaşama kavuşma ümidiyle verdikleri mücadele ve dayanıklılıklarına duyduğu hayranlık ve yerinde toplumsal yorumları, yönetmenin filmlerini, Çin kültürü ve Çin yakın tarihine açılan pencerelere dönüştürmektedir. Xie Fei, Hunan bataklıklarından Tibet Himalayaları ve Moğol düzlüklerine uzanan uçsuz bucaksız Çin coğrafyasının tüm görkemini eşsiz bir ustalıkla görselleştirmiştir.

blank
Xie Fei

 

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ SAHİBİ XİE FEİ

1942 doğumlu Profesör Xie Fei, Pekin Film Akademisi’ne 1960 yılında girdi. Akademi yönetim departmanında 1965 yılına kadar ders veren Xie Fei, Çin’in “4. Kuşak” yönetmenlerinin önemli bir üyesidir. Filmleri, Berlin Uluslararası Film Festivali Altın Ayı “Güzel Kokulu Ruhlar Gölünün Kadınları” (1993) ve Gümüş Ayı “Siyah Kar” (1990) ödülleri dahil olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır. Xie Fei, kendini, son yıllarda, sanat filmlerinin tanıtımına ve halk için sinema eğitimine vermiş ve genç yönetmenlerin elinden çıkan pek çok düşük bütçeli filmin süpervizörlüğünü yapmıştır. Xie Fei, 2015’te CILECT Öğretim Ödülü sahibidir.

Xie Fei, “ustaların ustası” olarak uluslararası bir üne sahiptir. Sadece Çin Halk Cumhuriyeti tarihinin en seçkin yönetmenlerinden biri değil, aynı zamanda kırk yıldan uzun bir süredir profesörlük yaptığı Beijing Film Akademisi’nde Chen Kaige, Zhang Yimou ve Jia Zhangke gibi günümüzün en başarılı yönetmenlerini yetiştirmiş bir hocadır. Beijing Film Akademisi’nin dördüncü kuşak mezunlarından olan Xie Fei, Yönetmenlik Bölümü Dekanlığı ve Akademi Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmektedir. Halen sanat danışmanı olarak çalışmakta ve akademide dersler vermekte olan Fei, Çin Sinemacılar Derneği ve Çin Yönetmenler Birliğinin de üyesidir.

Filmleri

2003 Big Family Story (Hao Men Jing Meng), Televizyon Dizisi, 35 bölüm
2002 Sun Raise (Ri Chu), Televizyon Dizisi, 24 bölüm
2000 Song of Tibet (Yixizhuoma)
1995 A Mongolian Tale (Hei Jun Ma)
1992 Woman from the Lake of Scented Souls (Xiang Hun nu)
1989 Black Snow (Ben Min Nian)
1986 A Girl from Hunan (Xiang Nu Xiao Xiao)
1983 Our Farmland (Wo Men De Tian Ye)
1979 The Guide (Xiang Dao), Co-director
1978 Fireboy (HuoWa), Co-director

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Hakkında
Festivalde bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarışacak. Yarışma kategorisi dışında Uluslararası Uzun Metraj Film gösterimleri de gerçekleştirilecek. Sinemaseverlerin merakla beklediği Altın Koza Ödülleri ise, 28 Eylül 2019 Cumartesi gecesi düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü de aynı törende sahiplerine takdim edilecek. Festivalde bu yıl ilk kez usta yazar Orhan Kemal’in anısına verilecek Orhan Kemal Emek Ödülleri ise 23 Eylül 2019 Pazartesi akşamı düzenlenecek açılış toplantısında sahiplerine takdim edilecek.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.